منو
 کاربر Online
449 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 12 آذر 1394 [19:44 ]
  مصرف خودسرانه قطره های چشمی، آب سیاه می آورد
 

مصرف خودسرانه قطره های چشمی، آب سیاه می آورد

عضو کمیته علمی بیست و پنجمین کنگره انجمن چشم پزشکی ایران گفت: مصرف خودسرانه برخی داروها به ویژه قطره های چشمی حاوی کورتن، سبب بیماری آب سیاه (گلوکوم) می شود که در صورت ادامه مصرف و مراجعه نکردن به موقع به چشم پزشک، منجر به نابینایی فرد خواهد شد.

وی با بیان اینکه بر اساس یک بررسی انجام شده در کشور 80 درصد افرادی که به بیماری گلوکوم مبتلا بودند از بیماری خود خبر نداشتند و طی غربالگری شناسایی شدند، بر ضرورت شناسایی این بیماران تاکید کرد.

وی خاطر نشان کرد: در ایران حدود 800 هزار نفر به بیماری گلوکوم مبتلا هستند و از این تعداد حدود 650 هزار نفر با وجود ابتلا به بیماری آب سیاه از بیماری خود آگاهی ندارند.

عضو کمیته علمی بیست و پنجمین کنگره انجمن چشم پزشکی ایران گفت: بیماری گلوکوم اغلب بر اثر بالا بودن فشار داخل چشم ایجاد شده، تخریب عصب بینایی را به دنبال دارد و از آنجا که فرآیند این تخریب، تدریجی صورت می گیرد در صورت مناسب نبودن درمان، سبب نابینایی فرد می شود.

وی با اشاره به اینکه گلوکوم، عمده ترین علت نابینایی غیرقابل برگشت در جهان است، یادآور شد: از آنجا که احتمال ابتلای افرادی که پدر، مادر، خواهر و برادر آنان دچار گلوکوم هستند به این بیماری پنج تا 6 برابر دیگران است، ضرورت دارد، این افراد مورد معاینات منظم چشمی قرار گیرند.

وی همچنین تصریح کرد: موضوع یکی از پنل های روز پیش کنگره بیست و پنجمین کنگره انجمن چشم پزشکی به گلوکوم اختصاص دارد که در این پنل دکتر «آنجا تولونن» معاون انجمن گلوکوم اروپا و دکتر «رمو سوزانا» از برزیل جزو چشم پزشکان برجسته دنیا در رشته گلوکوم، آخرین دستاوردهای علمی و درمانی در زمینه این بیماری را ارایه می دهند.

وی با اشاره به اینکه هرچه سن افراد بالاتر می رود، احتمال ابتلا به این بیماری نیز افزایش می یابد، گفت: هر چند هیچ گروه سنی حتی کودکان از ابتلا به این بیماری مصون نیستند، اما ضروری است، افراد بالای 60 سال به طور سالانه مورد معاینات چشمی منظم قرار گیرند.

منبع: ایرنا

  امتیاز: 0.00