منو
 کاربر Online
455 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 30 آبان 1394 [09:40 ]
  ساخت گرم‌ترین ابررسانا
 

ساخت گرم‌ترین ابررسانا

بر طبق آخرین تحقیقات انجام شده در آلمان، هیدروژن سولفاید در دمای بسیار بالای 203 کلوین که برابر با 70- درجه سلسیوس است در فشاری برابر با 1.5 میلیون بار، ابررسانا می‌شود. این خبر، رکورد قبلی برای ابررسانایی متعارف را می‌شکند و برای اولین بار آن را بالای کم‌ترین دمای مستقیما ضبط شده در سطح زمین منتقل می‌کند (که برابر با 89.2 درجه سلسیوس یا 184 کلوین است). محققان می‌گویند این کشف می‌تواند گام موثری به سوی ابررسانایی در دمای اتاق باشد.

ابررساناها در زیر دمای بحرانی، جریان الکتریسته را با مقاومت صفر از خود عبور می‌دهند. دومین ویژگی آن‌ها طرد میدان مغناطیسی در زیر دمای بحرانی است که اثر مایسنر نام دارد. رسیدن به ابررسانایی در دمای اتاق هدف نهایی دانشمندان در این زمینه است. این هدف می‌تواند در بازدهی ایجاد و انتقال جریان برق اثر به‌سزایی داشته باشد همچنین استفاده از ابررسانایی را در کاربردهای امروزی مانند آهن‌رباهای ابررسانا در شتاب‌دهنده‌ها آسان‌تر خواهد کرد.

منبع
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=1854

  امتیاز: 0.00