منو
 صفحه های تصادفی
توصیف امام باقر علیه السلام از دنیا برای جابر بن یزید جعفی
صلح امام حسن علیه السلام
ادوین هاوارد آرمسترانگ
آبنوس سه تیغه ای
اوضاع آسیا مقارن انقلاب مشروطیت
غیاث الدین محمد
ترجمه یا بیوسنتز انواع پروتئین
روابط ایران و عثمانی در دوره فتحعلیشاه
رمز گردانی در حافظه کوتاه مدت و حافظه دراز مدت
نام امام حسین علیه السلام
 کاربر Online
162 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 30 آبان 1394 [09:31 ]
  شوک هاي الکتریکی، آب دريا را شيرين مي كنند
 

شوک هاي الکتریکی، آب دريا را شيرين مي كنند

محققان مؤسسه فناوریMIT موفق به ارائه روشی نوین و ارزان‌قیمت برای جداسازی نمک از آب‌ اقیانوس‌ها شدند.

در این روش نوین با تولید شوک‌های الکتریکی در جریان آب عملیات نمک‌زدایی با هزینه بسیار کمتر در مقایسه با روش‌های گذشته انجام می‌شود.

محققان معتقدند که دو روش موجود برای نمک‌زدایی از آب اقیانوس‌ها مثل روش جوشاندن آب و روش اسمز معکوس از نظر اقتصادی به صرفه نیستند و هزینه‌های بسیار زیادی را برای تامین انرژی و تجهیزات لازم دارند.

در روش تصفیه آب با حرارت، انرژی بسیار زیادی صرف بخار کردن آب و عملیات میعان دوباره آن می‌شود.

همچنین در روش اسمز معکوس با تحت فشار قراردادن آب در فیلترهای ضخیم نیمه‌تراوا، املاح آب جداسازی می‌شود، اما تهیه تجهیزات تصفیه و تولید فشار در این روش اقتصادی نیست.

پروفسور مارتین بازانت، متخصص مهندسی شیمی از مؤسسه تحقیقاتی MIT در مورد روش نوین نمک‌زدایی آب دریا اظهار کرد: در روش نوین نمک‌زدایی آب با شوک‌های الکتریکی دیگر نیازی به فیلترهای گران‌قیمت و دستگاه‌های تولید فشار نیست، بلکه می‌توان با مصرف بسیار کم انرژی، نمک اضافی را از آب جدا کرد.

وی در ادامه افزود: در این روش، جریان آب شور درون لوله‌های شیشه‌ای متخلخل عبور می‌کند، سپس با استفاده از یک جریان ضعیف الکتریسیته یون‌های نمک در یک طرف لوله جمع شده و دو جریان آب مملو از نمک و بدون نمک به وجود می‌آید.

با افزایش شدت جریان برق در لوله‌های متخلخل شیشه‌ای جریان آب مملو از نمک و آب شیرین کاملا از هم جدا شده و در انتهای مسیر با یک جداساز فیزیکی آب شور از شیرین جدا می‌شود.

محققان پس از موفقیت این سیستم در فاز آزمایشی به دنبال ساخت نمونه آزمایشی در ابعاد بزرگتر هستند.

منبع: ايسنا

  امتیاز: 0.00