منو
 صفحه های تصادفی
کشاورزی در آمریکای باستان-مراحل تحولی
هشام بن حکم
رشته دبیر جغرافیا
زندگی دلپذیر
گروه مشتق
استان لرستان
پراش الکترون
cms
زندگینامه ماکس پلانگ
اعتقاد من به طبیعت
 کاربر Online
484 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 23 آبان 1394 [16:59 ]
  کشف برخی نشانه‌ها از ماهیت نوترینوها
 

دانشمندان پس از 9 سال مطالعه پیوسته، موفق به کشف برخی نشانه‌ها از ماهیت نوترینوها شدند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، نوترینوها به علت ماهیت فاقد بار الکتریکی، بدون هیچ اثر یا واکنشی از ماده عبور می‌کنند و این خاصیت شناسایی خواص و عملکرد آن در تولید ماده را پنهان می‌کند.

دانشمندان در مورد نقش این ذرات در جهان ما اظهارکردند: در هر ثانیه حداقل میلیاردها میلیارد ذره روح یا نوترینو بدون هیچ اثری از بدن ما عبور می‌کند، چرا که این ذره بر خلاف سایر ذرات بنیادی فاقد بار الکترومغناطیسی هستند.

محققان پس از 9 سال مطالعه به کمک آشکارساز 12 متری ذرات در دانشگاه شیکاگو موفق به کشف اولین نشانه‌ها از این ذره بنیادی مرموز شدند.

آنها در مورد برخی از خواص منحصربه فرد نوترینوها عنوان کردند: شناسایی اولین نشانه‌ از وجود این ذره قدمی بزرگ در فیزیک هسته‌ای محسوب می‌شود، چرا که نوترینوها ذرات بدون بار و تقریبا بدون وزن هستند و به هیچ عنوان به نور واکنش نشان نمی‌دهند.

پروفسور بانی فلمینگ، استاد فیزیک دانشگاه ییل ایالات متحده در مورد یافته‌های اخیر گفت: تنها راه به دام انداختن نوترینوها، قراردادن در شرایط تحت تاثیر جاذبه یا آشکارسازی در شرایط فروپاشی هسته عناصر است.

وی در ادامه افزود: این ذرات بار الکتریکی ندارند و بدون کمترین اثر و به طور پیوسته در حال حرکت در جهان هستی هستند. یکی از دلایل علاقه‌مندی دانشمندان نسبت به شناسایی این ذرات اثر غیرقابل انکار آنها در ساخت مواد است.

فلمینگ در مورد جزئیات و گام‌های برداشته شده برای کشف ماهیت ذره نوترینو اظهارکرد: پس از 9 سال مطالعه و به دنبال تاخیر 13 هفته‌ای برای بازسازی آشکارساز مایکروبون واقع در شیکاگو، شلیک اولین پرتوهای حاوی پروتون در چهارشنبه گذشته برای تولید نوترینو درون آشکارساز آغاز شد.

هنگامی که تابش پرتو حاوی پروتون آغاز شد، دانشمندان پردازش اطلاعات بدست‌آمده توسط آشکارساز مایکروبون را در جهت کشف اولین واکنش‌های نوتورینو آغاز کردند.

آشکارساز مایکروبون یک شتابگر بزرگ 12 متری است که محفظه اصلی آن با 170 تن آرگون مایع پر شده است.

دانشمندان معتقدند که استفاده از آرگون مایع بهترین راه برای بدام انداختن ذرات نوترینو در واکنش‌های مورد نظر است.

  امتیاز: 0.00