منو
 کاربر Online
555 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 23 آبان 1394 [15:57 ]
  ساخت سریع‌ترین فتودیود
 

ساخت سریع‌ترین فتودیود

محققان دانشگاه ویسکانسین- مدیسون ایالات متحده موفق به ساخت فتودیود بر پایه سیلیکون بلورین شدند که از نظر سرعت و قابلیت انعطاف، بهترین نمونه موجود در جهان است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، فتودیودها یا فتوترانزیستورها از نظر کارایی در بسیاری از لوازم دیجیتال امروزی مثل دوربین دیجیتال و سایر تجهیزات حساس به نور به کار می‌روند.

محققان در مورد مراحل ساخت سریع‌ترین و حساس‌ترین فتودیود ساخته شده اظهارکردند: برای ساخت نسل جدید دیودها ابتدا یک لایه شفاف از سیلیکون بر روی یک فتوترانزیستور قرار داده می‌شود.

استفاده از لایه سیلیکون علاوه بر کارایی در جذب طیف کامل نور برای ترانزیستور باعث افزایش انعطاف‌پذیری آن نیز می‌شود.

محققان در ادامه مراحل ساخت با تکنیک flip-transfer، لایه شفاف سیلیکونی را به یک صفحه فلزی منعکس‌کننده تبدیل کردند.

پروفسور جک ما، متخصص علوم مواد از دانشگاه ویسکانسین- مدیسون اظهار کرد: در این ساختار بر خلاف سایر آشکارسازهای نوری، جذب نور در لایه بسیار نازک سیلیکون با کارایی بیشتری انجام گرفته و نور با لایه فلزی و یا سایر مواد منعکس نمی‌شود.

محققان ضمن اشاره به کارایی گسترده فتودیودها در تجهیزات مختلف عنوان کردند: یکی از بهترین کاربردهای این سیستم، تولید حسگرهای نوری خمیده دوربین‌های دیجیتال برای افزایش شباهت به قدرت بینایی انسان است.

  امتیاز: 0.00