منو
 کاربر Online
1129 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 24 مهر 1394 [18:04 ]
  سیستم سقف هیبریدی خورشیدی برای افزایش بهره‌وری
 

سیستم سقف هیبریدی خورشیدی برای افزایش بهره‌وری

محققان انگلیسی با استفاده از لوله‌های گرمایشی، اقدام به ساخت سقف‌های خورشیدی هیبریدی کرد‌ه‌اند که بهره‌وری پنل‌های خورشیدی را افزایش می‌دهد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، ممکن است این‌طور به نظر برسد که تابش بیشتر نور خورشید که پانل‌های خورشیدی را گرم می‌کند، بهتر باشد. هر چند هنگامی که پای بهره‌وری به میان می‌آید، اینطور نیست؛ زیرا بهره‌وری سلول‌های فتوولتائیک با گرم شدن زیاد، کاهش می‌یابد. محققان دانشگاه برونل لندن برای جذب این حرارت و استفاده مناسب از آن، یک سیستم هیبریدی طراحی کرده‌اند که تمام سقف‌ها را به یک ژنراتور خورشیدی تبدیل می‌کند.

سیستم ثبت اختراع شده، لوله‌های مسطح حرارتی را با سلول‌های خورشیدی فتوولتائیک ترکیب کرده تا همزمان آب را گرم کرده و برق نیز تولید کنند. لوله‌های حرارتی برای انتقال حرارت از سطوح تنظیمات مختلف که وجود گرما برای آن‌ها مطلوب نیست، مانند رایانه‌های شخصی، خنک‌کننده مرکز داده و حتی در فضا استفاده می‌شوند.

لوله‌های حرارتی مورد استفاده مسطح هستند و اندازه آن‌ها 4x400x40 میلیمتر است که جمع‌آوری تابش خورشید را بهینه‌سازی می‌کند. این لوله‌ها، آب را برای استفاده در جاهای دیگر گرم کرده و همچنین حرارت را از سلول‌های خورشیدی دور می‌کند؛ به این معنی که بهره‌وری آن‌ها به همان اندازه از بین نخواهد رفت. طی آزمایش‌های اثبات مفهوم، دانشمندان دریافتند که این لوله‌ها به سلول‌های فتوولتائیک کمک می‌کنند تا 15 درصد بیشتر از تنظیمات استاندارد خنک شوند.

لوله‌های حرارتی مسطح همچنین از نصب آسانی برخوردار هستند. این پانل‌های خورشیدی جدید برای سقف‌هایی که بیشترین شیب متمایل به جنوب را دارند، با سلول‌های فتوولتائیک پوشش داده شده‌اند و به یکدیگر مانند سقف‌های عایق شده قلاب می‌شوند.

نمونه پیش‌ساخت این سیستم در حال حاضر توسط مقر تحقیقات ساختمانی (BRE) در واتفورد در مرحله آزمایش استاندارد در یک خانه سه خوابه استاندارد قرار دارد.

  امتیاز: 0.00