منو
 کاربر Online
448 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 18 مهر 1394 [11:51 ]
  انتشار بهترین تصویر از بزرگترین قمر پلوتو
 

ناسا بهترین و با کیفیت‌ترین تصاویر رنگی که را تا بحال از بزرگترین قمر پلوتو گرفته شده است، منتشر کرد.
این تصاویر در ماه ژوئیه هنگامی که فضاپیمای نیوهورایزن از نزدیکی سیاره کوتوله در حال پرواز بود، گرفته شده است. شارون با قطری بزرگتر از نصف سیاره پلوتو، بزرگترین قمر آن محسوب می‌شود؛ همچنین این تصاویر نشان‌ می‌دهد سطح این قمر از کوه‌ها، دشت‌ها و ناهمواری‌هایی پوشیده شده است.
تصویر شماره 1

تصویر


دشت‌های این قمر با بیش از 1600 کیلومتر مساحت در بالای خط استوای آن قرار دارد . این دشت‌ها چهار برابر وسیعتر از دره گراند کانیون آمریکا بوده و در برخی نقاط دو برابر عمیق‌تر است. محققان بر این باورند که می‌توان از رصد این دشت‌ها به تحولات بزرگ تاریخ جغرافیایی شارون پی برد. به گفته دانشمندان ناسا و ستا (گروه جستجوگر برای هوش فرازمینی)، این عکس‌ها تاریخ شگفت‌انگیز و غیرمنتظره‌ای از این سرزمین‌ها را آشکار کرده است.
جنوب این دشت به منطقه قابل‌توجهی موسوم به Vulcan Planum منتهی می‌شود. این منطقه از مجموعه‌ای از دشت‌های صاف با ناهمواری‌های اندک تشکیل شده است . نواحی جنوبی نسبت به بخش‌های شمالی از دهانه‌های آتشفشانی کمتری برخوردارند که به گفته دانشمندان این نشان‌دهنده بازسازی دشت در سطح وسیعی است.
انتظار می‌رود همان طور که نیوهورایزن داده‌های بدست آمده‌اش را برای ذخیره در سوابق دیجیتالی منتقل می‌کند، تصاویر با کیفیت‌تری را تا پایان سال به زمین ارسال کند. فضاپیمای نیوهورایزن اولین ماموریت فضایی اکتشافی این سیاره یخی است.

تصویر شماره2
تصویرمنبع: http://parssky.com/view/6621.aspx
منبع تصویر شماره 2: www.wired.com

  امتیاز: 0.00