منو
 صفحه های تصادفی
نقشه توپوگرافی
کتابهای ریاضیات
فایل در محیط فیزیکی
مشخصات پستانداران
سنگواره
تحلیل ابعادی
جانداران و پرواز
نوول در ادبیات انگلیسی
بازی با سر در فوتبال
مخفی بودن دلیل غیبت امام مهدی علیه السلام
 کاربر Online
645 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 13 مهر 1394 [08:29 ]
  ویتامینی که کمبود آن برای استخوان‌ها مشکل ساز می شود!
 

ویتامینی که کمبود آن براي استخوان‌ها مشكل ساز مي شود!

کمبود ویتامین B3 در کودکان موجب پرانتزی شدن پاها و تشدید پوکی استخوان می‌گردد.

يك متخصص ارتوپد در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره استخوان گفت: یک پنجم وزن بدن را استخوا‌ن ها تشکیل می دهند اگرچه سبک‌اند و به راحتی خم و راست می‌شوند اما بسیار قوی و محکم هستند و عناصری از قبیل کلسیم، فسفر،‌ آب و پروتئین در آنها وجود دارد که عناصر مهم تشکیل استخوان هستند.

وی افزود: استخوان از دو لایه تشکیل شده یکی قسمت بیرونی که بافتی فشرده و محکم و مسئولیت نگهداری عضلات را دارد و لایه بعدی که همان لایه درونی است از بافتی اسفنجی و شبیه شبکه‌های پیچ در پیچ ساخته شده است .

وی بیان کرد: این شبکه‌ استخوان‌ها از فولاد محکمتر هستند. در طول قسمت اسفنجی کانالهایی وجود دارد که سرخرگ‌ها، سیاه‌رگ‌ها،‌سلول ها و مایعاتی که باعث استحکام و سلامت استخوان ها می شود از داخل آنها عبور می‌کند.
دکتر وحید اظهار داشت: در قسمت میانی بافت اسفنجی، مغز استخوان قرار دارد که از گلبول‌های قرمز خون ساخته شده و ذخیره انرژی بدن به حساب می‌آید.

این متخصص ارتوپد خاطر نشان کرد: پوکی استخوان به دلیل کمبود ویتامین B3 است و در سن‌های بالای 15 تا 16 سال ، اگر این کمبود ویتامین اتفاق افتد باعث می شود که پوکی استخوان رخ دهد.

کمبود این ویتامین B در کودکانی که هنوز راه نمی‌روند به پرانتزی شدن پاها و در کودکانی که راه افتاده‌اند به ضرب‌دری شدن پاها (پاها به حالت ایکس می شود) منجر گردد. همچنین معمولا در خانم‌ها بعد از قطع تغییرات هورمونی پوکی استخوان شدید‌تر می شود و سریعتر اتفاق می‌افتد.

  امتیاز: 0.00