منو
 کاربر Online
1852 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 05 مهر 1394 [20:14 ]
  ماه گرفتگی 6شهریور94
 

ماه گرفتگی یا خسوف زمانی رخ می دهد که زمین با قرار گرفتن میان ماه و خورشید مانع رسیدن نور خورشید به ماه می شود . هنگامی که ماه از درون سایه ی زمین عبور کند خسوف کامل خواهد بود و اگر ماه از میان نیم سایه ی زمین بگذرد خسوف به صورت نیم سایه ای دیده خواهد شد . سایه ی زمین در واقع از دو قسمت مخروطی شکل درست شده که یکی در داخل دیگری قرار دارد. (شکل زیر)

تصویر

بخش خارجی یا نیم سایه ای منطقه ای است که زمین فقط قسمتی از پرتو های خورشید را مسدود می کند و مانع از رسیدن آنها به ماه می شود.

تاریخچه رصد خسوف
قدیمی‌ترین خسوف ثبت‌شده در تاریخ مربوط به‌سال ۷۲۱ پیش از میلاد است که بطلمیوس آن را در کتاب مَجِسطی خود به‌ طور کامل شرح داده است. رصدگران بابل و یونانیان باستان از روی رصد دقیق ماه‌گرفتگی‌ها متوجه شدند که لبه سایه همواره شکلی شبیه به‌ دایره دارد و سپس استدلال کردند که زمین شکلی شبیه به‌ کُره دارد و گِرد است. در سال ۴۹۹ پس از میلاد، یک ریاضیدان هندی برای نخستین‌بار به‌طور دقیق و درست، محاسبات مربوط به ‌دو پدیده خسوف و کسوف را ارائه داد
با توجه به موقیت های مختلف زمین، ماه و خورشید سه نوع متفاوت از ماه گرفتگی قابل تشخیص است:
1) خسوف نیم سایه ای :
ماه از قسمت نیم سایه ی زمین عبور می کند. در این حالت تغییر نور سطح ماه بسیار کم بوده و مشاهده آن دشوار است.
2)خسوف جزیی :
در خسوف جزیی بخشی از ماه از سایه ی زمین عبور می کند و قسمتهایی از آن در تاریکی فرو می رود. رصد این رویداد حتی بدون استفاده از ابزار اپتیکی نیز ساده است.
3)خسوف کامل :
تمام ماه از داخل سایه ی زمین عبور می کند و بطور کامل در تاریکی فرو می رود. این رویداد به خاطر رنگ های گوناگون و متغییری که ماه در لحظه ی گرفت کامل در سطح خود دارد بسیار برجسته و مورد توجه است.
تصویر زیر مراحل مختلف کسوف را نشان می دهد:

تصویر

زمانها بر حسب زمان بین المللی می باشد


رصد ماه گرفتگی :
بر خلاف خورشید گرفتگی ( کسوف) که نیاز به استفاده از عینک های خاص و ابزار مخصوص است ، رصد ماه گرفتگی کاملا` بی خطر است و شما به هیچ پالایه (فیلتر) یا محافظی نیاز ندارید. حتی برای رصد این پدیده نیازی به استفاده از تلسکوپ هم نیست. در زمان خسوف می توانید ماه را با چشمان خود نیز رصد کنید. اگر از ابزاری نظیر تلسکوپ و دوربین دوچشمی یا شکاری استفاده کنید میتوانید جزییات بسیار خوبی از ماه در زمان خسوف جزیی یا زمان خسوف کامل مشاهده کنید.
عکاسی از ماه گرفتگی :
اگر علاقمند به عکاسی از ماه گرفتگی هستید و دسترسی به ابزاری نظیر لنز های تله یا تلسکوپ دارید از دوربین های عکاسی یا تلفن های همراه برای عکاسی استفاده کنید. دوربین و لنز باید حتما روی یک پایه محکم سوار شده باشد و در زمان خسوف از نوردهی چند ثانیه ای برای ثبت ماه قرمز رنگ استفاده کنید. در ماه گرفتگی روز دو شنبه یک فرصت استثنایی برای عکاسی از ماه گرفتگی وجود دارد. کسانی که علاقمند به عکاسی از قرص ماه کنار مناظر زمینی هستند با توجه به ارتفاع کم ماه و همچنین نور کم آن به سبب خسوف کلی میتوانند با استفاده از دوربین های دیجیتال یا تلفن های همراه از ماه گرفته در کنار طبیعت اثار تاریخی و مناطق دیدنی عکاسی کنند.
ماه گرفتگی 6 مهر ماه 1394 در ایران
این ماه گرفتگی در سحر گاه روز 2 شنبه 6 مهر ماه 1394 از سراسر ایران قابل مشاهده است. ورود لبه ماه به سایه زمین در ساعت 4 و 37 دقیقه بامداد دوشنبه رخ می دهد و در ساعت 5 و 41 دقیقه ، سایه زمین تمام قرص ماه را می پوشاند و ماه گرفتگی کلی آغاز می شود. در ساعت 6 و 53 دقیقه ماه گرفتگی کلی تمام شده و ماه شروع به خروج از سایه (باز شدن) می کند. پایان ماه گرفتگی در ساعت 7 و 57 دقیقه بامداد دوشنبه است. پایان گرفتگی در هیچ نقطه ای از ایران دیده نمی شود. همچنین در مناطق شرقی ایران، قبل از آغاز گرفتگی کلی، ماه غروب می کند. مناطق شرق آسیا و بخش هایی از آسیای میانه، اقیانوسیه و بخش کوچکی از آلاسکا امکان رویت این خسوف وجود ندارد. بهترین مناطق برای رویت و رصد این پدیده غرب و شمال غرب ایران و غرب اسیا و قاره اروپا میباشد.

منابع:
http://parssky.com/view/6613.aspx
http://earthsky.org/tonight/total-lunar-eclipse-blood-moon-hunters-moon-september-27-28-2015#partial

  امتیاز: 0.00