منو
 کاربر Online
748 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 26 شهریور 1394 [20:56 ]
  اعتدال پاییزی
 

اعتدال پاییزی در روز اول مهر 1394 برابر با 23 سپتامبر 2015 در ساعت 11.51 به وقت ایران(1) رخ می دهد.
اگر از دیدگاه بطلمیوسی یا زمین مرکزی نگاه کنیم، خواهیم دید که خورشید در مدار خود که دایرة البروج نام دارد، از بخش شمالی آسمان به سمت جنوبی آسمان حرکت می کند و در ضمن این حرکت، از استوای سماوی گذر می کند. هنگامی که خورشید از تقاطع دایرة البروج و استوای سماوی عبور می کند، به این پدیده و این لحظه، اعتدال پاییزی گفته می شود. خورشید از این پس به سمت انقلاب زمستانی می رود و در آخر آذر یا شب یلدا به جنوبی ترین مکان خود در آسمان می رسد و پس از آن مجدد به سمت اعتدال بهاری حرکت می کند. خورشید هنگام تحویل سال ما ایرانی ها مجدد از استوای سماوی عبور می کند ولی این بار به سمت انقلاب تابستانی حرکت می کند. پس خورشید دو بار در سال از تقاطع دایرةالبروج و استوای سماوی عبور می کند که یک بار آن در ابتدای مهر اتفاق می افتد. اعتدال پاییزه، آغاز پاییز در نیم کره شمالی زمین و آغاز بهار در نیم کره جنوبی زمین می باشد. اعتدال پاییزه و اعتدال بهاره، تنها زمان هایی است، که خورشید در یک لحظه، به قطب شمال و جنوب زمین، هم زمان می تابد و از این لحظه به بعد، یک قطب می رود تا شش ماه شب شود و قطب دیگر می رود تا شش ماه روز شود. همچنین در اعتدال ها، طول شب و روز تقریبا برابر می شود.


تصویر
همانطور که در تصویر بالا دیده می شود، زمین در مرکز قرار دارد. دایره هم سطح زمین، استوای سماوی است. خورشید در تابستان 23.5 درجه به سمت بالای استوای سماوی می رود که انقلاب تابستانی یا Summer Solstice نامیده می شود. و در زمستان به اندازه 23.5 درجه در زیر استوای سماوی قرار می گیرد که انقلاب زمستانی یا Winter Solstice نامیده می شود. دو نقطه که محل تقاطع دو دایره است، یکی اعتدال پاییزی و یا Autumnal Equinox و دیگری اعتدال بهاری و یا Vernal Equinox است.


تصویر
در تصویر بالا مشاهده می شود، خورشید در یک لحظه به قطب شمال زمین و قطب جنوب زمین، هم زمان می تابد.

منابع:
(1)-منبع: تقویم نجومی 1394 منتشر شده توسط انجمن نجوم ایران
http://www.timeanddate.com/calendar/march-equinox.html
http://www.daviddarling.info/encyclopedia/E/equinox.html

  امتیاز: 0.00