منو
 کاربر Online
1709 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 25 شهریور 1394 [06:39 ]
  گزارش برگزاری برنامه رصدی بارش شهابی برساوشی، اَمرداد ۱۳۹۴
 

با تلاش و هماهنگی مسؤولان انجمن نجوم مشهد برنامه‌ای رصدی در محل کاروانسرای عباس آباد، حد فاصل بین تربت جام و تایباد، همزمان با اوج بارش شهابی برساووشی در تاریخ ۲۱ و ۲۲ اَمرداد برگزار شد.
شرکت کنندگان در ساعت ۱۴:۳۰ روز پنجشنبه در ترمینال مسافربری مشهد حضور بهم رساندند و طبق برنامه حدود ساعت ۱۵:۰۰ به سمت رصدگاه حرکت کردیم.
پس از حرکت پوشه‌هایی شامل اطلاعاتی درمورد بارش شهابی برساووشی و نیز در مورد برخی بناهای تاریخی منطقه از قبیل آرامگاه شیخ احمد جامی، کاروانسرای تاریخی عباس‌آباد، بند فریمان و … به همراه نقشه‌ی آسمان شب نیمه‌ی دوم اَمرداد و یک عدد CD، از طرف انجمن نجوم بین شرکت کنندگان توزیع شد. سپس جناب آقای مطیعی توضیحات کاملی درمورد مقدمات عکاسی نجومی و پروژه رصد و ثبت بارش شهابی برساووشی ارائه دادند. در بین راه دو توقف کوتاه داشتیم و بالاخره در حدود ساعت ۱۹:۳۰ به رصدگاه موردنظر رسیدیم.
ضمن استقبال گرم دوستان خوبمان در انجمن نجوم شهرستان تایباد، شرکت کنندگان وسایل خود را از ماشین‌ها پیاده کردند و در چادرهای هلال احمر که از قبل برای شرکت کنندگان جهت استراحتی کوتاه، صرف چای و اقامه‌ی نمازمغرب و عشا آماده شده بود، مستقر شدند.
در همین حین میهمانان عزیزی که با هماهنگی و استقبالی مثال زدنی، نمونه بارز میهمان‌نوازی مردمان کویر را به رخ کشیدند در بین ما حضور یافتند. از جمله فرماندار محترم تایباد، معاون محترم ایشان، اعضای محترم شورای شهر و شهرستان تایباد، شهردار محترم تایباد، مسؤولین محترم هلال احمر، ریاست محترم میراث فرهنگی تایباد، فرمانده محترم نیروی انتظامی تایباد، تعدادی از پرسنل محترم نیروی انتظامی که تا صبح و تا هنگام پایان برنامه امنیت منطقه را تامین نمودند.
پس از اندکی استراحت و بازدید از محل و کاروانسرا گرد هم آمدیم تا از توضیحات جناب مطیعی و یکی از کارشناسان میراث فرهنگی بهره ببریم. کارشناس میراث فرهنگی توضیح مختصری درمورد بنای تاریخی کاروانسرا دادند.
سپس جناب آقای مطیعی به آموزش صورت‌های فلکی پرداختند. پس از آن، عده‌ای به کمک آقای جاودانی و آقای قالیشویان به رصد اجرام غیرستاره‌ای پرداختند، عده‌ای نیز با تلسکوپ‌های خود مشغول رصد شدند. همچنین افرادی به عکاسی نجومی در داخل کاروانسرا پرداختند و عکس‌های نجومی زیبایی با پس زمینه تاریخی خلق کردند. در این حین با مشاهده شهاب‌های نسبتا پرنور فریادی از شادی از نقاط مختلف محوطه برمی‌خواست. پس از صرف شام مناسبی که تدارک دیده شده بود، علاقه‌مندان به پروژه رصد و ثبت بارش شهابی، با توضیحات جناب مطیعی، به گروه‌هایی تقسیم شدند و هرکدام قسمتی از آسمان را زیر نظر گرفته و به مشاهده و ثبت شهاب‌ها و مشخصات آنها و محاسبه ZHR پرداختند.
آقای نظام نیز به عکاسی مشغول بودند و به سؤالات علاقه‌مندان نیز پاسخ می‌دادند.
پس از گذشت پاسی از شب عده ای از شرکت کنندگان که خستگی بر آنها غلبه کرده بود در چادرها و یا در زیر آسمان پرستاره‌ی شب به استراحت پرداختند ولی عده‌ای خستگی ناپذیر و پابرجا هنوز مشغول رصد، عکاسی و ثبت شهاب‌ها بودند.
به ویژه علاقه‌مندان به رصد اجرام غیرستاره‌ای به کمک آقای جاودانی تا صبح به رصد پرداختند و علاقه‌مندان به عکاسی بر روی پشت بام کاروانسرا تا صبح مشغول بودند. با نزدیک شدن طلوع خورشید عکاسان دوربین‌های خود را به سمت شرق آسمان چرخاندند تا از طلوع زیبای خورشید بر فراز ویرانه‌های رباط عباس آباد عکاسی کنند.
پس از صرف صبحانه‌، جناب آقای نظام همه‌ی شرکت کنندگان را به گرفتن عکسی دسته جمعی برای ماندگاری خاطره‌ای دیگر از شبی رصدی دعوت کردند. بعد از عکس دسته جمعی شرکت کنندگان وسایل و لوازم خود را جمع کردند و آماده‌‌ی سوارشدن به وسیله‌های نقلیه شدند تا رباط تاریخی عباس‌آباد تایباد را به مقصد آرامگاه شیخ احمد جامی در شهرستان تربت جام ترک گویند.
از آقایان محمد صادق جاودانی و مجتبی قالیشویان نیز که با صبر و اشتیاق و علیرغم خستگی و مشغله زیادشان انجمن نجوم مشهد را دراین برنامه در بخش رصد همراهی کردند نیز صمیمانه سپاسگزاریم.
عکس‌ها گالری عکس از: آقایان محمد جواد رییس‌الساداتی، محمد اشرفی، فرید سیدی، احمد نظام
گالری عکس بارش شهابی برساوشی، اَمرداد ۱۳۹۴:


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


گزارش: زهرا صبوری
منبع: http://www.toossky.ir/?p=5494
با تلخیص توسط دبیر نجوم شبکه رشد

  امتیاز: 0.00