منو
 کاربر Online
1714 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 24 شهریور 1394 [20:13 ]
  موجودات فضایی
 

آیا موجودات فضایی وجود دارند؟ چگونه می توان در مورد موجودات فضایی پژوهش کرد؟ اگر چه صدای آنها توسط زمینی ها هرگز شنیده نشده است ولی آیا ممکن است که آنها صدای ما را شنیده باشند و یا ما را دیده باشند؟ ما می دانیم که با تجهیزاتی که امروز در اختیار داریم، هرگز نمی توانیم آنها را ببینیم حتی اگر وجود داشته باشند. اما شاید بتوانیم صدای خودمان را به آنها برسانیم، و یا از آنها بشنویم، در صورتی که وجود داشته باشند. اما چگونه؟
تصور کنید که یک رادیو در اختیار داریم و یک ایستگاه فرستنده نیز در نزدیکی ما قرار دارد. ایستگاه فرستنده صدا را به طول موج تبدیل کرده و توسط آنتن فرستنده ارسال می کند. حال آنتن دریافت کننده رادیو می تواند طول موج را دریافت و به صدا تبدیل کند. این موضوع اصلا عجیب نیست ولی وقتی عجیب می شود که رادیوی ما گاهی صداهایی را پخش می کند که از فرستنده های زمینی دریافت نکرده است بلکه از اجرامی خارج از کره زمین دریافت شده است. همه ما سیاره مشتری را می شناسیم. اگر آنتن های ویژه ای را به سمت این سیاره قرار دهیم، آنگاه می توانیم صدای این سیاره را در طول موج 21.1 مگاهرتز بشنویم. صدای سیاره مشتری را می توانید در سایت زیر بشنوید.
http://www.khabaronline.ir/detail/250577/science/3057
رادیوی ما دیگر چه صداهایی را می تواند پخش کند؟ واقعیت این است که گاهی طول موجهایی توسط رادیوی ما دریافت و پخش می شود که از هیچ ایستگاه زمینی ارسال نشده است و ما گاها آنها را به عنوان پارازیت تلقی می کنیم. برای ارتباط با موجودات فضایی، از حدود پنجاه سال قبل، پیامهایی از کره زمین به سمت ستاره آلفا قنطورس که نزدیک ترین ستاره به زمین است، ارسال شده است. این ستاره حدود چهار سال نوری با زمین فاصله دارد. چون امواج با سرعت نور ارسال می شوند، بنابر این حدود چهار سال طول می کشد تا پیام ما به موجودات فرا زمینی برسد و چنانچه آنها پیام ما را دریافت و پاسخ داده باشند، بایستی هشت سال بعد از ارسال پیام پاسخ را دریافت می کردیم. ولی با گذشت حدود پنجاه سال هنوز هیچ پاسخی دریافت نشده است. برخی دانشمندان می گویند که ممکن است که آنها نیز پیامهای ما را به صورت پارازیت در یافت کنند. امروز بیش از هزار سیاره کشف شده است که به دور ستارگان دور دست در حال گردش هستند و آیا این امکان است که موجودات فضایی در آنجا وجود داشته باشند؟ این سوالی است که هنوز پاسخی برای آن پیدا نشده است ولی دانشمندان همواره برای یافتن پاسخ درحال تلاش هستند.

  امتیاز: 0.00