منو
 کاربر Online
1790 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 24 شهریور 1394 [20:12 ]
  جایگزین تلسکوپ هابل
 

تلسکوپی که پهنای آینه‌ی آن چهار تا پنج برابر تلسکوپ هابل است، می‌تواند مستقیماً سیارات فراخورسیدی را رصد کند.
گروهی از ستاره‌شناسان آمریکایی بهترین تلسکوپی را که می‌تواند جایگزین تلسکوپ هابل شود، ارائه کرده‌اند. این تلسکوپ به منظور مطالعه‌ی اولویت‌های نجومی در دهه‌ی بعدی، سال 2020، در نظر گرفته شده است و قیمت آن 10 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.
تلسکوپ جدید (HDST) آینه‌ای به طول 12 متر دارد؛ این پنج برابر آینه تلسکوپ هابل و حدود دو برابر تلسکوپ جیمز وب است. این تلسکوپ می‌تواند در فهم بهتر روند تکامل جهان به دانشمندان کمک کند و با کاوش مستقیم جو سیارات فراخورشیدی به این سوال پاسخ دهد که آیا انسان در جهان تنهاست.
هابل امسال بیست و پنجمین سالگرد خود را تجربه می‌کند و دیگر از جانب فضانوردان مورد تعمیر و نگهداری قرار نمی‌گیرد. بنابراین انتظار می‌رود که بتواند 5 یا 6 سال دوام بیاورد.
از آنجا که تلسکوپ جدید به جای نور ماوراء بنفش و اپتیکی از نور مادون قرمز استفاده می‌کند، در مقایسه با هابل در طول موج‌های متفاوتی می‌تواند کار کند. این تلسکوپ حداقل به 10 متر طول نیاز دارد تا بتواند جو ده‌ها سیاره‌ی فراخورشیدی را رصد کند. و با عملکرد در دمای اتاق، هزینه‌ی سنگین مربوط به سیستم‌های خنک‌کننده را حذف می‌کند.
منبع اصلی: Astronomers propose giant space telescope to replace Hubble
منبع: http://www.psi.ir/news2_fa.asp?id=1817

  امتیاز: 0.00