منو
 کاربر Online
1368 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 17 شهریور 1394 [20:22 ]
  ازسرگیری عملیات راه‌سازی در قلۀ گرگش
 

عملیات تکمیل جادۀ اختصاصی رصدخانۀ ملی ایران در قلۀ گرگش، پس از یک وقفۀ نُه ماهه، در ششم تیرماه ۱۳۹۴ از سر گرفته شد. شرکت سازندۀ این راه، «زرین سپاهان»، در اولین اقدامش ایستگاه کارگاهی و اقامتی کارکنان را از کیلومتر ۳ به کیلومتر ۹/۵ این جاده منتقل کرده و هم‌اکنون مشغول تجهیز ایستگاه جدید است.
محل این ایستگاه در ارتفاع ۳۴۰۰ متر از سطح دریا واقع شده‌است. در چنین ارتفاعی، به علت کمبود اکسیژن و افت فشار، عملیات عمرانی بسیار دشوارتر می‌شود و حتی گاهی کارکنان در معرض برخی عوارض«ارتفاع‌زدگی» قرار می‌گیرند. برف و سرمای شدید زمستان در کوه گرگش هم عامل دیگری است که به‌زودی به این دشواری خواهد افزود. در تجهیز ایستگاه جدید، دفترهای کار و اقامتگاه‌های کارکنان ــ با آنکه موقتی‌اند ــ حتی‌الامکان با مصالح مرغوب و مناسب اقلیم گرگش ساخته می‌شوند.
همزمان با تجهیز ایستگاه، در واقع مراحلی از عملیات اصلی راه‎سازی هم شروع شده است. فعلاً خاکبرداری در کیلومترهای ۹/۷ و ۱۰/۶ در دستور کار است. این عملیات با استفاده از دو دستگاه بیل مکانیکی، به ظرفیت‌های ۲۲۰ و ۴۴۰، و یک دستگاه لودر، به ظرفیت ۴۷۰، انجام می‌شود.


تصویر


منبع: http://ino.org.ir

  امتیاز: 0.00