منو
 کاربر Online
1810 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 17 شهریور 1394 [19:55 ]
  ساخت ساعت آفتابی افقی
 

اهمیت ساعتهای آفتابی در پوشه قبلی در روز یکشنبه به تاریخ 15 شهریور 94 در انجمن نجوم شبکه رشد قرار گرفت. اینک ساخت ساعت آفتابی مدل افقی به صورت گام به گام گفته می شود.


وسایل مورد نیاز: مقوا، پرگار، خط کش، قیچی، چسب مایع، نقاله
روش کار:
1-بر روی مقوا دایره ای با شعاع 10 سانتی متر رسم کنید.
2-دو خط عمود بر هم از مرکز دایره بکشید.
3-مطابق شکل، ساعت 6 صبح و 6 عصر و 12 ظهر را بر روی دایره در جاهای تعیین شده بنویسید.

تصویر

4-عرض جغرافیایی محل خود را پرسیده و با توجه به آن، از روی جدول زیر، ساعت و زاویه عرض را خوانده و با نقاله از خط 12 به دو سمت آن، زوایا را علامت زده و با خط از مرکز دایره به محیط رسم کنید.

تصویر

5-با توجه به شکل، بر روی خطوط، از عدد 12 به سمت راست ، عددهای 1و2و3و4و5و6و7 را بنویسید. همچنین از عدد 12 به سمت چپ، عددهای 11و10و9و8و7و6و5 را بنویسید.

تصویر

6-برای ساخت مثلث قائم الزاویه یا شاخص، یک مقوا به طول 10 سانتیمتر و عرض 8 سانتیمتر تهیه کنید. بر روی مستطیل، یک مثلث قایم الزاویه با زاویه راس 35 درجه رسم کنید و با قیچی ببرید(35 درجه، عرض جغرافیایی تهران است).

تصویر

7-راٌس مثلث را بر روی مرکز دایره گذاشته و انتهای آن را بر روی عدد 12 قرار دهید و با ابتکاری، آن را به مقوا بچسبانید. توجه کنید وتر مثلث به سمت بالا باشد.


تصویر
آنچه ساخته اید یک ساعت آفتابی از نوع افقی می باشد.


چگونه ساعت آفتابی خوانده می شود؟
در صورتی که هوا ابری نیست، ساعت را به حیاط آورده و در جای مسطحی قرار داده و با یک قطب نما، ساعت 12 را در جهت شمال قرار دهید. سایه مثلث یا شاخص بر روی صفحه، ساعت را نشان می دهد. هنگامی که سایه شاخص بر روی عدد 12 باشد، زمان اذان ظهر است. ساعت آفتابی زمان محلی را نشان می دهد.
زاویه های اعداد این ساعت، با توجه به عرض جغرافیایی تهران (35 درجه) رسم شده است. شما می توانید با توجه به عرض جغرافیایی شهر خود، زاویه ها را از جدول انتخاب کنید.


تصویر
این ساعت آفتابی، زمان را ساعت 11 نشان می دهد.

سایه شاخص یا مثلث بر روی هر عدد که قرار گیرد، زمان بر حسب ساعت آفتابی می باشد.


ساعت رسمی
برای هماهنگی زمان انجام کارها در کشور، از ساعت رسمی استفاده می شود. ساعت رسمی بر اساس نصف النهار رسمی کشور می باشد. نصف النهار رسمی در کشور ما، طول 52.5 درجه شرقی از شهر گرینویج در انگلستان است.

ساعت رسمی از تصحیحات زیر حاصل می شود:
ساعت رسمی= ساعت آفتابی ( زمان محلی)+ ساعت تابستانه1 + یا – تغییر در طول جغرافیایی2+ یا – تعدیل زمان3
توضیح فرمول:
1-در کشور ما در نیمه اول سال، یک ساعت، زمان را به جلو می بریم.
2-از نصف النهار رسمی به سمت شرق، به ازای هر درجه، 4 دقیقه زمانی از ساعت آفتابی کسر می کنیم و اگر به سمت غرب برویم، همین دقایق به دست آمده را اضافه می کنیم.
3-تعدیل زمان به صورت جدولی در زیر آمده است. با توجه به ماه و روزی که در آن قرار داریم عدد را خوانده وکسر یا اضافه می کنیم.

تصویر

مثال: زمان رسمی در شهر مشهد با طول جغرافیایی حدود 59.5 درجه را در روز سوم خرداد را محاسبه کنید. چنانچه زمان از روی ساعت آفتابی در مشهد 12 ظهر خوانده شود.
تصحیح مربوط به ساعت تابستانه 1 ساعت
تصحیح مربوط به طول جغرافیایی (4دقیقه در هر درجه) اختلاف 7 درجه است. 28 دقیقه
تصحیح مربوط به تعدیل زمان در سوم خرداد، 3دقیقه
زمان رسمی = 12 (ساعت آفتابی)+ 1 (ساعت تابستانه)– 28 (تغییر در طول جغرافیایی)+ 3 (تعدیل زمان)= 12.35 (زمان ساعت مچی یا دیواری)

محاسبه کنید: شهر بیجار از استان کردستان در 47 درجه و 36 دقیقه طول جغرافیایی قرار دارد. برای سهولت در محاسبه، 36 دقیقه را، 30 دقیقه در نظر می گیریم که برابر با 47.5 درجه می شود. محاسبه کنید هنگامی که ساعت آفتابی در شهر بیجار 12 را نشان می دهد، ساعت مچی ما چه ساعتی را نشان می دهد؟

غیاث الدین جمشید کاشانی یکی از منجمان و ریاضیدانان برجسته در زمان خود بود. وی طراحی یک ساعت آفتابی بر روی دیوار خاصی که از نظر جهات جغرافیایی پیچیده بود را در یک روز انجام داد در حالی که سایر منجمان و ریاضیدانان برای طراحی آن، یک ماه فرصت را درخواست کرده بودند.

جداول از کتاب ساعتهای آفتابی ترجمه دکتر محمد باقری

  امتیاز: 0.00