منو
 کاربر Online
1313 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 05 شهریور 1394 [22:29 ]
  LIGO لیگو پس از طی مرحله‌ی به روز رسانی، بزودی برای شکار امواج گرانشی آماده می‌شود
 

ارتقا و بروز رسانیِ رصدخانه‌ی موجِ گرانشیِ تداخلِ لیزری (LIGO) با صرف هزینه‌ی 200 دلارِ آمریکا به پایان رسید. بروزرسانی با تعبیه‌ی وسایل و امکاناتی برای مشاهده و بررسی موج گرانشی برای اولین بار، که قرار است در ماه‌های آینده از آن بهره‌برداری شود صورت گرفته است. لیگو ی پیشرفته با قابلیت آشکارسازی چندین برابر بیشتر از قبل، متشکل از دو تلسکوپ جداگانه در آمریکا است : رصد‌خانه‌ی لیوینگستون در ایالت لوئیزیانا و رصد‌خانه‌ی هنفورد در ایالت واشنگتن. که هر دو از تداخل‌سنج‌های لیزری برای جست و جویِ امواج گرانشی استفاده می‌کنند.
بر طبقِ تئوریِ نسبیت عامِ انیشتین، امواجِ گرانشی بصورت موثر در فضا- زمان حرکت موجی دارند. اگرچه تا کنون موفق به مشاهده‌ی مستقیم این امواج گرانشی نشده‌ایم اما محققان شاهد از دست دادن انرژی هنگامیکه دو ستاره‌ی نوترونی (هسته‌های سنگین مربوط به اجرام سنگینی که زمانی ستاره بوده‌اند) در هم تنیده می‌شوند، بوده‌اند. انرژی از دست رفته دقیقا همانطور که معادلات انیشتین پیش‌بینی می‌کرد، برابر با تابش گرانشی است.
دو برابر بهتر
هر کدام از رصد‌خانه‌های لیگو ی پیشرفته دارای دو بازویِ 4 کیلومتریِ عمود بر هم هستند. در راس آن، یک لیزر و یک باریکه‌شکن قرار دارد که پرتوی نور را به سمت هر بازو هدایت می‌کنند. پرتو‌های نور به آیینه‌هایی که در انتهای بازوها (با طول‌های برابر) قرار دارد، برخورد می‌کنند. این پرتو‌ها پس از بازتاب به سمت راس با هم ترکیب می‌شوند. آشکارسازی که مجاورت آن قرار دارد معمولا نوری را دریافت نمی‌کند. اما اگر یک موج گرانشی از داخل رصد‌خانه عبور کند، اندازه‌ی بازو‌ها کمی تغییر کرده و این بدان معنی است که آشکارسازی سیگنالی را دریافت خواهد کرد.
لیگو در سال 2001 آغاز به کار کرد و در سال 2010 برای بروز‌رسانی و ارتقا تعطیل شد. دیوید رایتس از موسسه‌ی فناوری آمریکا که اکنون مدیر اجرایی آزمایشگاهِ لیگو است، می‌گوید : `در لیگو ی پیشرفته، تداخل‌سنج‌های آشکارساز بصورت کامل بازسازی شده‌اند.` او می‌افزاید : `اگر آن‌ها ماشین بودند، خودرو‌های اسپرت سال 2001 لیگو را با مدل‌های 2015 مبادله می‌کردیم.`
انتظار می‌رود اولین سری از داده‌های لیگو ی پیشرفته در ماه سپتامبر آماده باشند. این داده‌ها با امکاناتی حدود یک سومِ حساسیت نهایی دستگاه‌ها تهیه می‌شوند. برای آنکه لیگوی پیشرفته به سطحی برسد که میزان حساسیت دستگاه‌های اندازه‌گیری در آن 100 برابرِ رصد‌خانه‌ی اصلی باشد، چند سال طول می‌کشد. گابریلا گونزالس، سخنگویِ همکاریِ علمی لیگو می‌گوید، اعضای تیم حدس می‌زنند که لیگوی پیشرفته حتی قبل از آنکه به حساسیت کامل برسد، قادر به آشکارسازی امواج گرانشی خواهد بود.
ویدئویی از موزه‌ی تاریخِ طبیعی آمریکا، اطلاعاتی درباره‌ی امواج گرانشی و نحوه‌ی اندازه‌گیری آن‌ها لیگو توسط به ما می‌دهد.


تصویر
رصد خانه ی لیگو در لیوینگستونمنبع اصلی: http://physicsworld.com/cws/article/news/2015/jun/22/upgraded-ligo-will-begin-hunt-for-gravitational-waves-soon
منبع: http://www.psi.ir/news2_fa.asp?id=1794

  امتیاز: 0.00