منو
 صفحه های تصادفی
مولفه‌های میدان مغناطیسی زمین
فرهنگ استان کهکیلویه و بویر احمد
اصول فرآیند ظهور و ثبوت در رادیوگرافی
تیره روناس
علم و ایمان
سخن پیامبر اکرم درباره دوستداران امام حسین علیه السلام
پارونیشیا
تیره سانترولپیداسه
امام باقر علیه السلام و بازگرداندن روح دشمن
جلبکها
 کاربر Online
1151 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 05 شهریور 1394 [22:14 ]
  ساعت آفتابی افقی پارک ائل گلی تبریز
 

ساعت آفتابی افقی پارک ائل گلی تبریز به عنوان بزرگترین ساعتهای آفتابی ناحیه شمال غرب کشور و یکی از بزرگترین ساعتهای آفتابی ایران طراحی و ساخته شد. این ساعت آفتابی برای عرض جغرافیایی 38 درجه و 1 دقیقه و 23 ثانیه شمالی و طول جغرافیایی 46 درجه و 22 دقیقه و 9 ثانیه شرقی محاسبه و طراحی شده است. معمولا ساعتهای آفتاب تنها قابلیت نمایش ساعت خورشیدی محلی را دارند. از آنجا که طول جغرافیایی تبریز حدود 6 درجه با نصف النهار مبنای ساعت رسمی ایران تفاوت دارد. ساعتهای آفتابی معمولی در این شهر زمان خورشیدی را با حدود 24 دقیقه زمانی تفاوت نسبت به ساعت رسمی ایران نشان می دهد. اما محاسبات این ساعت آفتابی طوری انجام گرفته است که بتواند ساعت رسمی ایران را نمایش دهد. این قابلیت شاید برای نخستین بار در ایران لحاظ گردیده شده باشد. از دیگر کاربردهای این ساعت می توان به قابیلت نمایش تقویم بر اساس گاهشماری ایرانی اشاره نمود. در این قابلیت از تغییرات زاویه میل خورشید در طول سال برای تشخیص تقویم استفاده شده است. کاربرد سوم این ابزار نجومی قابلیت تعیین نیمروز یا لحظه اذان ظهر به افق تبریز است. از آنجا که ساعت آفتابی پارک ائل گلی تبریز ساعت رسمی را نشان می دهد لذا ساعت 12 رسمی منطبق با اذان ظهر به افق تبریز نیست. بنابراین با محاسبات مشخصی این قابلیت اضافه شده است. قابلیت تشخیص دقیق سمت شمال و درنتیجه جهت یابی با دقت بالا در محل ساعت کاربرد چهارم آن می باشد. کاربرد پنجم ساعت تعیین دقیق سمت قبله در محل ساعت آفتابی است.
ساعتهای آفتابی سازه ها یا ابزارهای نجومی هستند که قرنها بشر برای تشخیص زمان از آنها استفاده می نمود. باز طراحی و ساخت چنین سازه هایی می تواند علاوه بر جنبه زیبایی شناختی و آموزشی، می تواند به عنوان تزیین و تکمیل مبلمان شهری به کار برود، همچنین می تواند گویای سابقه درخشان ایران در عرصه نجوم جهانی باشد.


تصویرمنبع خبر: http://www.uko.ir/uko_website/fa/article-print-192.html
جهت اطلاعات بیشتر به منبع فوق مراجعه فرمایید.

  امتیاز: 0.00