منو
 صفحه های تصادفی
رابطه حرکت و ورزش با دستگاه تنفس
وادی محسر
سوره قریش - سوره ایلاف
اوربیتال هیبریدی
مظنونات
میثم تمار
کاربر:مرادی فر
آنتوان چخوف
دلیل اندوه فاطمه علیهاسلام پس از رحلت پیامبر
کره «ماده غذائی»
 کاربر Online
819 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 31 مرداد 1394 [17:43 ]
  گروه خونی بیشتر مردم چیست؟
 

گروه خونی بیشتر مردم چیست؟

مدیرکل دفتر مدیر عامل و روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران، گفت: گروه خونی «O» در میان مردم و اهدا کنندگان خون ایران بیشترین فراوانی را دارد.

وی افزود: پایش گروه های خونی در میان اهدا کنندگان طی سالیان متمادی نشان می دهد که گروه خونی «O» در میان مردم خصوصا اهدا کنندگان از بیشترین فراوانی برخوردار است.

به گزارش مهر، وی گفت: بررسی ها نشان می دهد در سال ۹۳ از دو میلیون و ۷۱۰ هزار و ۳۱ واحد خون اهدایی در کشور به طور میانگین۲۷ درصد، مردم دارای گروه خونی A مثبت و ۳ درصد،A منفی هستند.

وی همچنین افزود: ۲۲ درصد، مردم دارای گروه خونی B مثبت و ۲ درصد، B منفی هستند. همچنین ۷ درصد مردم داری گروه خونی AB مثبت و یک درصد،AB منفی هستند و این گروه از کمترین فراوانی در میان مردم برخوردار است. ضمن اینکه ۳۴ درصد مردم دارای گروه خونی «O» مثبت و ۴ درصد، «O» منفی بوده اند.

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران گفت: طبق پایش بلند مدت گروه های خونی اهدا کنندگان، این الگو سالها است که به همین منوال تکرار می شود و از آنجا که اهدا کنندگان نمونه ای از جامعه به شمار می روند به نظر می رسد همین الگو در جامعه نیز وجود دارد.

همچنین پراکندگی جغرافیایی گروه های خونی نشان می دهدکه بیشترین میزان گروه خونی A+ مثبت در کشور مربوط به استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و ایلام است.

وی افزود: بیشترین میزان گروه خونی A- منفی در کشور مربوط به استان های آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان است. همچنین، بیشترین میزان گروه خونی B+ مثبت در کشور مربوط به استان های یزد، خراسان جنوبی و کرمان است.
وی گفت: بیشترین میزان گروه خونی B- منفی در کشور مربوط به استان های یزد، خراسان جنوبی و خراسان رضوی است و بیشترین میزان گروه خونی AB مثبت در کشور مربوط به استان های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد و زنجان است.

به گفته وی، بیشترین میزان گروه خونی AB منفی در کشور مربوط به استان های خراسان رضوی، اردبیل، یزد و سمنان وبیشترین میزان گروه خونی O+ مثبت در کشور مربوط به استان های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان وبیشترین میزان گروه خونی O- منفی در کشور مربوط به استان های ایلام، خراسان جنوبی و یزد است.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۲۷۰ آنتی ژن گروه خونی تایید شده موجود است که اکثر آنها در یکی از ۲۶ سیستم گروه خونی جای می گیرند.

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران، در پایان گفت: آنتی ژن های گلبول قرمز (گروه خونی) بعنوان ابزارهای مهمی در پزشکی قانونی مورد استفاده قرار گرفته اند، گرچه این نقش آنها با آزمایش HLA کاهش یافته و حتی اخیراً جای خود را به اثر نگاری DNA داده است. در طول سالیان متمادی، گروه های خونی بهترین مارکرهای ژنتیکی بودند و نقش عمده ای را در نقشه برداری از ژنوم انسانی ایفا کرده اند.

  امتیاز: 0.00