منو
 کاربر Online
1107 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 30 مرداد 1394 [06:57 ]
  کیوان در عقرب
 

سیاره زیبای منظومه شمسی با نام کیوان (زحل) یا Saturn اکنون در صورت فلکی عقرب به سر می برد و در نزدیکی سه ستاره که سر عقرب را می سازد قرار دارد. همانطور که ماه در حرکت خود به دور زمین از سمت غرب آسمان به سمت شرق حرکت می کند، سیارات نیز از سمت غرب آسمان به سمت شرق آسمان در حرکت هستند. (حرکت سیارات در طول یک شب و از سمت شرق به غرب مربوط به چرخش زمین است). اکنون سیاره کیوان آهسته آهسته از سمت سر عقرب وارد این صورت فلکی بسیار زیبای آسمان تابستان شده و به سمت ستاره قلب عقرب پیش می رود. ستاره قلب عقرب تقریبا 500 برابر خورشید بزرگی دارد. قطر خورشید حدود 1.200.000 کیلومتر است و حالا تصور کنید که اگر این ستاره جای خورشید قرار گیرد چه حجمی از منظومه شمسی را خواهد گرفت.
سیاره کیوان بدون تلسکوپ قابل مشاهده است.
همانگونه که در نقشه آسمان زیر مشاهده می کنید، در جنوب نقشه یا جنوب آسمان، صورت فلکی عقرب یا Scorpius دیده می شود و سیاره زحل یا Saturn در نزدیکی سر عقرب و بالای آن مشاهده می شود. از بعد از غروب خورشیدتا قبل از نیمه شب این سیاره قابل مشاهده است. مشاهده این سیاره زیبا را از دست ندهید.


تصویر

منبع تصویر: http://www.heavens-above.com

  امتیاز: 0.00