منو
 کاربر Online
1192 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 15 مرداد 1394 [06:51 ]
  عقرب، زیبای آسمان
 

صورت فلکی عقرب یا Scorpius یکی از زیباترین صورتهای فلکی است. شاید یکی از علت های آن تشابه خیلی زیاد این صورت فلکی به نامش می باشد. بیشتر صورتهای فلکی شباهتی به نامشان ندارند و بیشتر برای آدرس دهی در آسمان به کار می روند. از دیگر ویژگی های صورت فلکی عقرب این است که جزو یکی از صورتهای فلکی دوازده گانه منطقة البروج می باشد. این صورت فلکی جزو صورتهای فلکی جنوبی است و در نیم کره شمالی به خوبی قابل مشاهده نیست. اما در کشور ما و به عنوان مثال: در عرض جغرافیایی تهران، چنانچه رو به جنوب ایستاده باشیم، به عنوان جنوبی ترین صورت فلکی قابل مشاهده است. هر چه به سمت جنوب کشورمان برویم، این صورت فلکی با ارتفاع بیشتری از سطح افق قابل مشاهده است.
صورت فلکی عقرب در ابتدای این شبها، مرداد 94، میهمان آسمان می باشد. چنانچه حدود ساعت 10 شب رو به جنوب بایستیم، این صورت فلکی با تمام زیبایی خود، در لبه افق جنوبی قابل مشاهده است. ستاره قلب العقرب نیز از ستاره های معروف آسمان است. این ستاره تقریبا به رنگ قرمز در حدود مکان قلب عقرب می درخشد. این ستاره به یکی از ستاره های غول از نظر بزرگی معروف می باشد. این ستاره حدود 500 برابر خورشید ما بزرگی دارد. چون این صورت فلکی در کناره راه کهکشان قرار گرفته است، لذا اجرام غیر ستاره ای فراوانی در این صورت فلکی می توان به وسیله تلسکوپ رصد کرد.
چنانچه از این صورت فلکی زیبا عکس گرفتید، آن را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال فرمایید تا در دانشنامه رشد درج شود.

rastegarnasab@roshdmail.ir


همانطور که در تصویر زیر دیده می شود: در پایین یا جنوبی ترین بخش نقشه، صورت فلکی عقرب مشاهده می شود.


تصویر

منبع تصویر: http://www.heavens-above.com


تصویر

منبع تصویر: دانشنامه رشد

  امتیاز: 0.00