منو
 کاربر Online
424 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 29 تیر 1394 [10:07 ]
  شاره يا سیال چیست؟
 

شاره يا سیال چیست؟

شاره يا سیال چیست؟ درکتابهای درسی شاره ماده ای تعریف شده که هیچ تنشی را تحمل نمی کند و با کمترین تنش شارش می یابد . خواص شارش این سیالات با کمیت وشکسانی کنترل می شود، با این تعریف آیا ژل موی شما سیال است یا جامد؟ سفیده تخم مرغ که در جداکردن زرده ازآن با اندک تنشی شار می یابد(می ریزد) چه برسرش می آید وقتی که برای پختن کیکتان آن را هم می زنید؟ یا به عبارت دیگر تحت تنشهای زیاد قرار می دهید؟ دیگر حتی می توانید ظرفتان را کاملا وارون کنید بدون اینکه نگران ریختن (شارش) آن باشید.

این موارد و مثال های فراوان دیگری از رفتارهای عجیب موادی که در زندگی روزمره با آنها مواجه می شویم و همچنین مواد نرمی با رفتارهای دور از انتظار که در طبیعت وجود دارند و یا در صنعت از آنها استفاده می شود لزوم بازنگری در تعریف سیال را دیکته می کند اما تا کنون تلاش ها برای یافتن تعریفی که بر اساس آن بتوان دقیقا تصمیم گرفت که کدام ماده سیال هست و کدام نیست با شکست مواجه شده است و این مساله ریشه در این حقیقت دارد که بسیاری از این مواد یک سیال ساده نیستند و خواص شارش آنها را نمی توان به سادگی به یک کمیت تنها مثل وشکسانی کاهش داد.

منبع
http://psi.ir/bashgahreport_fa.asp?s=126&city=tehran

  امتیاز: 0.00