منو
 کاربر Online
805 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 29 تیر 1394 [08:54 ]
  نور در طلا
 

نور در طلا

فلز طلا یکی از گرانبهاترین فلزاتی است که از دیر باز برای ساخت زیورآلات و اشیاء زینتی مورد توجه بوده است. خواص نوری طلا، ناشی از ساختار الکترونی آن و به خصوص به علت گذارهای بین نواری الکترون¬های ظرفیت به نوار هدایت است. در دهه¬های اخیر این فلز اغواکننده در ابعاد نانومتری مورد توجه بسیاری از محققین قرار گرفته¬است.

در حقیقت هنگامی که ابعاد فلز تا حد نانومتری، در یک، دو و یا سه بعد، کاهش می¬یابد، خواص نوری آن تحت تاثیر قرار می¬گیرد. در این شرایط، خواص نوری تحت تاثیر نوسانات هماهنگ الکترون¬های آزاد فلز بر اثر میدان الکتریکی امواج نورانی است و به عنوان تشدید پلاسمون¬های سطحی شناخته می¬شود که منجر به تشدید خواص نوری در اطراف فرکانسی، تحت عنوان فرکانس تشدید پلاسمون سطحی می¬شود.

به ویژه جذب نور در فرکانس تشدید پلاسمون سطحی به شدت افزایش می¬یابد. همین خواص نوری منحصر به فرد باعث زیبایی و تلألو ویژه اشیاء حاوی نانوذرات طلا، ساخته شده توسط صنعتگران ادوار گذشته، بوده است. امروزه اما از این نانوساختارها در کاربردهای متعددی در زمینه علوم مختلف از جمله در علوم زیستی، شیمیایی، پزشکی و همچنین ساخت ابزار فوتونی استفاده شده است.

آنجه خوانديد گزارش خلاصه ای از سخنرانی آقاي دكتر رشيدي تحت عنوان `نور در طلا` بود كه در باشگاه فيزيك دانشگاه زاهدان ارائه شد. منبع http://psi.ir/bashgahreport_fa.asp?s=005&city=zahedan

  امتیاز: 0.00