منو
 کاربر Online
1071 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 18 تیر 1394 [18:18 ]
  کشف بیش از 800 کهکشان تاریک
 

منجمان دانشگاه استونی بروک در نیویورک با تحلیل داده‌های بدست‌آمده از تلسکوپ Subaru واقع در هاوایی، 854 کهکشان فوق تاریک را کشف کرده‌اند که مملو از ماده تاریک مرموز بوده و در خوشه کما قرار دارند.

تصویر

خوشه کما یکی از غنی‌ترین خوشه‌های کهکشانی است که حاوی هزاران کهکشان است . میزان ماده مرئی موجود در این کهکشان‌های تاریک کمتر از یک درصد است و این میزان در مقایسه با کسر متوسط ماده موجود در جهان بی‌نهایت پایین است.
این کهکشان‌ها به این دلیل تاریک هستند که گاز مورد نیاز برای تولید ستاره‌ها در طول فرآیند شکل‌گیری ستاره‌ای در میلیون‌ها سال پیش را از دست داده‌اند.
کشف 47 کهکشان تاریک در سال 2014 دستاورد عجیبی بود و کشف بیش از 800 خوشه کهکشان نشان می‌دهد خوشه کهکشانی محیطی کلیدی برای تکامل کهکشان‌های تاریک مرموز است. به نظر می‌رسد این کهکشان‌ها توسط ماده‌ای بسیار حجیم بسته‌بندی شده‌اند.
ماده مرئی، حجم یک درصد از هر یک از این کهکشان‌ها را تشکیل می‌دهد و مابقی آن‌ها 99 درصد ماده تاریک است. بسیاری از آن‌ها به کهکشان راه شیری شبیه‌اند اما یک هزارم کهکشان راه شیری، ستاره دارند.
منبع خبر: http://www.isna.ir
منبع تصویر: http://rt.com

  امتیاز: 0.00