منو
 کاربر Online
1250 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 05 تیر 1394 [16:57 ]
  پاسخ به سوال: وقتی زمین در اوج است و نیم کره شمالی تابستان، نیم کره جنوبی چگونه است؟
 

دانش آموز محترم زهرا امیری
از اینکه مطالب را بسیار با دقت مطالعه کرده اید سپاسگزارم. سوال مهمی را پرسیده اید. در کوتاه پاسخ باید بگویم که، هنگامی که زمین در اوج است در نیمکره شمالی تابستان است و در همین هنگام در نیمکره جنوبی زمستان است. به تصویر زیر نگاه کنید.

تصویر

امروز، جمعه 5 تیر می باشد. در 31 خرداد انقلاب تابستانی بوده و در این چند روزه زمین از نقطه اوج عبور کرده است. البته در این چند روز پدیده مهمی اتفاق نمی افتد و طول روز کم کم کوتاه می شود.
همانطور که در تصویر دیده می شود، در نیمکره شمالی که کشور ما قرار دارد، زمین تقریبا عمود بر تابش قرار دارد و فصل تابستان شروع شده است. اما در نیم کره جنوبی زمین به طور مایل انرژی دریافت می کند و الان فصل زمستان است. خط مشکی که زمین را به دو نیم تقسیم کرده و عمود بر قطب شمال و جنوب می باشد، استوای زمین است.


تصویر زیر مربوط به شش ماه آینده است. با دقت به تصویر نگاه کنید.

تصویر

همانطور که در تصویر می بینید، جهت کجی زمین عوض نمی شود و همین موضوع عامل زمستان در نیمکره شمالی می شود. در شش ماه آینده، نیم کره شمالی زمین انرژی خورشید را به طور مایل دریافت می کند و زمستان خواهد شد در حالی که نیم کره جنوبی تقریبا عمود بر تابش انرژی خورشید قرار خواهد گرفت و تابستان خواهد شود.
نکته مهم:
اگر چه در پوشه های قبلی گفته شد که گرما و سرما به فاصله بستگی ندارد و به زاویه تابش بستگی دارد، ولی واقعیت این است که به مقدار کم، بستگی دارد. ما در نیم کره شمالی هستیم. در تابستان چون از خورشید دور هستیم، پس گرمای معتدل تری داریم و در زمستان چون به خورشید نزدیکتریم، پس زمستان معتدل تری داریم. اما در نیم کره جنوبی، هنگامی که زمین در اوج است، آنجا زمستان است و چون بیشترین فاصله از خورشید را دارد، پس زمستانش سردتر است و هنگامی که زمین در نزدیکترین فاصله از خورشید است، در نیمکره جنوبی تابستان است پس تابستان آنجا نیز گرمتر است.

  امتیاز: 0.00