منو
 کاربر Online
773 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  یکشنبه 31 خرداد 1394 [16:31 ]
  اگر دوست دارید وزن خود را کم کنید ...
 

اگر دوست دارید وزن خود را کم کنید یا روند افزایش آن را در اختیار خودتان بگیرید و در راه کنترل و مهار آن به روش‌های دیگر تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده‌اید، چند راهبرد آسان در ادامه این نوشتار بیان شده که ممکن است این بار شما را به خواسته خود برای لاغر شدن و حفظ تناسب اندامتان برساند.

۱- در سکوت غذا بخورید

پژوهشی نشان داده که خوردن در محیط پر صدا باعث می‌شود سریع‌تر غذا بخوریم؛ به طوری که مغز ما گاهی اوقات نمی‌داند سیر شده‌ایم و د رنتیجه بیش از حد غذا می‌خوریم. این دلیل خوبی است برای اینکه در طول غذا خوردن حتی تلویزیون را خاموش کنیم.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ مشخص کرد که وقتی حواس مردم با تماشای تلویزیون یا استفاده از کامپیوتر در طول نهار خوردن پرت می‌شود، در مقایسه با افرادی که در هر وعده غذایی حواسشان به غذایشان است، احتمال اینکه بعداً در طی روز میان وعده بخورند، بیشتر می‌شود.

۲- بو بکشید!

بو کشیدن موز، سیب یا نعنا کمک می‌کند که وزن پایین بیاید!
از ۳۰۰۰ نفر خواسته شد که این کار را در طول مطالعه در بنیاد تحقیقاتی و درمانی Smell & Taste در شیکاگو امتحان کنند. هر چه بیشتر آن‌ها رایحه‌ها را بو کردند، وزن بیشتری از دست دادند، از جمله آن‌هایی که بارها رایحه‌ها را استنشاق کردند، در طول شش ماه مطالعه به طور متوسط ۱۳٫۵ کیلوگرم وزن از دست دادند. بعضی از شرکت کنندگان تا ۸ کیلوگرم در ماه وزن کم کردند. ظاهراً با بو کشیدن مکرر مغز فریبخورده و این احساس به وجود آمده است که ما واقعاً غذا را خورده‌ایم.

۳- با دستی که معمولاً کار می‌کنید، غذا نخورید

یک مطالعه جدید جالب روش مقابله ساده ای برای بدون توجه خوردن، که اغلب با تماشای تلویزیون یا فیلم همراه می‌شود، ارائه می‌کند: فقط دستی را که با آن غذا می‌خورید، عوض کنید. حالا کمتر می‌خورید!

پژوهشگران یک بسته پاپ کورن تازه یا پاپ کورن یک هفته مانده سرد، مرطوب و اسفنجی را به صورت رندم در دست علاقه مندان به فیلم و تلویزیون دادند. آن‌ها اغلب گفتند در طی تماشای فیلم‌ها پاپ کورن را چه تازه و چه مانده، تا آخرش خوردند. اما در آزمایشی دیگر، دانشمندان دریافتند که وقتی از افراد خواسته شد برای خوردن از دست دیگرشان استفاده کنند، ۳۰% کمتر خوردند

۴- به آینه نگاه کنید

در حال خوردن، مقابل آیینه بنشینید.
یک مطالعه جالب نشان داد که وقتی مردم هنگام خوردن خودشان را تماشا می‌کنند، مصرف غذاهای پر کالری مثل پنیر خامه ای پر چرب به حدود یک سوم کاهش می‌یابد. احتمالاً به علت اینکه وقتی خود را در حال خوردن می‌بینند رژیم و اهداف سلامتی را به یاد می‌آورند.

۵- محیط غذاخوری را با رنگ آبی تزئین کنید

از ظرف‌هایی به رنگ آبی، دستمال سفره آبی، رومیزی آبی، لامپ‌هایی به رنگ آبی و حتی نقاشی‌های آبی در دیوارهای اتاق غذاخوری استفاده کنید.

طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۶ که دکتر وال جونز (Val Jones) انجام داد، شرکت کنندگان جشن در اتاق با لامپ آبی، ۳۳% کمتر خوردند. این نتیجه احتمالاً به این علت است که در ذهن ما، رنگ آبی با غذاهای مسموم و کپک زده همراه شده است، پس کمتر می‌خوریم. زرد و قرمز تأثیر عکس این را دارند، به همین دلیل است که رستوران‌های فست فود از رنگ‌های اشتها آور و محرک استفاده می‌کنند

۶- از عکس‌های مجله‌های غذا استفاده کنید

نوشته «سالاد با پنیر آبی» در مجله ممکن است به اندازه نشان دادن یک عکس از سالاد پر شده با پنیر خامه‌ای مؤثر نباشد. عکس‌ها را نگه دارید و پیش از اینکه شروع به غذاخوردن کنید، به آن‌ها نگاه کنید، این باعث می‌شود ولعتان به خوردن غذا و پرخوری از بین برود.

۷- هنگام خوردن شام لباس‌های خیلی گشاد نبپوشید!

ما تمایل داریم که وقتی چند کیلو اضافه وزن داریم لباس‌های گشادتر و راحت‌تر بپوشیم، اما پژوهشگران می‌گویند اگر هنگام غذا خوردن لباس‌های تنگ بپوشیم شانس از دست دادن وزن اضافی بیشتر می‌شود. در این روش، اگر شروع به پر خوری کنیم لباس به ما یادآوری می‌کند که بیشتر از این نمی‌توانیم بخوریم، همچنین می‌توانید در آشپزخانه‌تان شلوار جین تنگ آویزان کنید تا انگیزه کاهش وزن برای شما باشد.

۸- رژیم خمیر دندان بگیرید!

به جای خوردن دسرهای شیرین بعد از غذا، دندانهایتان را با خمیردندان با طعم نعناع مسواک کنید. طعم نعنا علائمی به این مفهوم می‌فرستد که در این وعده غذایی سیر شده‌اید و به فرونشاندن هوس خوردن کمک می‌کند. به علاوه، طعم نعناع بخوبی با اکثر غذاها آمیخته نمی‌شود و بنابراین غذا طعم خوب خود را از دست می‌دهد، احساس تمیزی و تازگی دندان‌ها بسیار لذت بخش است و گاز زدن شکلات یا شیرینی‌ها دیگر ارزش از دست دادن تمیزی دهان و دندان را نخواهد داشت.

منبع
http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1989024676710721766#

  امتیاز: 0.00