منو
 کاربر Online
842 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 15 خرداد 1394 [09:07 ]
  کاربرد جدیدی از نانو لوله‌‌هاي كربنی
 

کاربرد جدیدی از نانو لوله‌‌هاي كربنی

لايه‌اي از نانو‌لوله‌هاي كربن به ضخامت يك ورق كاغذ توسط گروهي از محققان در آمريكا ساخته شده است كه مي‌تواند مواد تركيبي به كار رفته در بال‌ها و بدنه‌ي هواپيما را بدون نياز به كوره‌هاي بزرگ صنعتي پخته و محكم كند.

اين لايه را مي‌توان به صورت لوله شده درون قطعات صنعتي قرار داد تا به واسطه‌ي رسانايي‌، گرمايي يكنواخت، قابل كنترل و موثر را به آن انتقال دهد. وقتي لايه به منبع نيروي الكتريكي وصل شود، گرماي آن پليمر را تحريك به سفت شدن مي‌كند. به گفته‌ي محققان، اين تكنيك قاعدتاً بايد بتواند به طور سر راست‌تر و با صرف انرژي كمتر روشي براي ساخت هر تركيب صنعتي فراهم كند.

تصویر
شرح تصویر: رديف چيده‌شده از نانولوله‌هاي كربن

قطعات بزرگ صنعتي نظير بال‌هاي هواپيما اغلب از مواد تركيبي ساخته مي‌شوند كه شامل چندين لايه‌اند و بايد به هم متصل شوند. طريقه‌ي وصل قطعات نوعاً شامل پختن آن‌ها در دماهاي بالا در كوره‌هاي گران قيمت و غيرقابل حملي است كه به اتوكلاو مشهورند. حرارت دادن قطعات چند متري تا دماي چند صد درجه در اتوكلاو- دستگاه صنعتي بزرگي كه از فشار و دماي بالا براي پردازش مواد استفاده مي‌كند- فرآيندي است با بازده انرژي كم زيرا خود كوره‌ها قبل از انتقال گرما به قطعات از طريق همرفت بايد گرم شوند و به اين ترتيب مقادير عظيمي از انرژي را تلف مي‌كنند.

منبع
http://physicsworld.com/cws/article/news/2015/apr/22/carbon-nanotubes-bring-aircraft-manufacturing-out-of-the-oven
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=1733

  امتیاز: 0.00