منو
 کاربر Online
2228 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 [13:07 ]
  پایشگاه رصدخانه ملی ایران
 

سامانه خودکار اندازه‌گیری میزان تلاطم جو، که رصدخانه‌ایست کامل اما کوچک، در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ در جایگاه دائمی‌اش در نزدیکی قله گرگش نصب و بهره‌برداری آزمایشی از آن شروع شد.

تصویر

سامانه اندازه‌گیری دید نجومی که معیاری از میزان تلاطم جو است یکی از الزامات هر رصدخانة ملی اپتیکی است. این سامانه وضعیت تلاطم در ستون جو بالای تلسکوپ را به صورت کمّی گزارش می‌کند. تجهیزات کنترل این سامانه در طی دو سال گذشته به سفارش طرح رصدخانه‌ی ملی در بخش توسعة فناوری پژوهشکده نجوم طراحی و ساخته شد و مورد سنجش قرار گرفت. در سال ۹۲ این سامانه، به منظور سنجش عملکرد از دور، در روستاشهر کامو (در دامنة کوه گرگش) نصب شد. پس از اعمال اصلاحات لازم، سرانجام این سامانه در اردیبهشت ۱۳۹۳ در محل دائمی خود در نزدیکی قلة گرگش نصب شد. هم اکنون اطلاعات این سامانه از دور دریافت می‌شود و در شش ماه آینده همه‌ی اجزای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این سامانه در شرایط سخت محیطی آزموده می‌شود قبل از آن که تحویل نهایی شود.

منبع: رصد خانه ملی ایران

  امتیاز: 0.00