منو
 کاربر Online
493 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 [05:06 ]
  نگاهي نو به پديده سراب
 

نگاهي نو به پديده سراب

سراب پدیده جالبی است که اندیشمندان متعدد ضمن توصیف شرایط مشاهده آن به بررسی علل تشکیل آن پرداخته اند. باور غالب بر این است که سراب وقتی تشکیل می شود که سطح زمین نسبت به هوای مجاورش گرمتر شود. در این شرایط ضریب شکست هوای دور از زمین بیشتر از ضریب شکست هوای مجاور زمین است.

در چنین وضعیتی نور پراکنده شده توسط اشیائ دور، طبق قانون شکست نور، از مرز میان هوای سرد و گرم بازتاب کلی پیدا می کند و ناظر واقع در میدان بازتاب کلی، تصاویر اشیائ را که سراب خوانده می شود در سطح مجاور زمین مشاهده می کند. اما اخیرا نشانداده شده که چنین بازتابی نمی تواند به تشکیل تصویر منجر شود.

علت مشاهده سراب در کویر ودر جاده های اسفالته این است که سطوح تخت و ناصاف زمین درفواصل دور مثل آینه عمل می کنند و سراب تصویر دراین نوع آینه است. در گفتاری که ارائه خواهد شد ضمن گزارش نتایج آزمایشها در کویر و آزمایشگاه وبا ارائه ملاحظات نظری نشانداده می شود که سراب تصویر شی در سطح تخت زمین است.

جناب آقاي دكتر توسلي از پيشكسوتان علوم نورشناسي ايران و استاد دانشگاه تهران در تاريخ 4 خرداد 94 نشستي در اين خصوص در دانشكده فيزيك دانشگاه تهران برگزار مي كند. دانش آموزان و همه علاقه مندان مي توانند در اين جلسه شركت كنند.

اطلاعات بيشتر:

آدرس:‌
آمفی تئاتر دانشکده فیزیک دانشگاه تهران - انتهای خیابان کارگر شمالی، روبروی کوچه نوزدهم

برنامه:
۱۷:۰۰ سخنرانی: آقای دکتر محمد تقی توسلی - دانشکده فیزیک - دانشگاه تهران
۱۸:۰۰ استراحت و پذیرایی
۱۸:۲۰ پرسش ماه (دکتر مریم ذوقی)
۱۸:۴۰ بخش اخبار (آقاي ايمان مهيايه)

توجه ۱: اعضای باشگاه لطفا برای حضور در «باشگاه فیزیک» کارت عضویت خود را به همراه بیاورند.

توجه ۲: علاقه مندان به عضویت یا تمدید عضویت لطفا ۱۵ دقیقه قبل از شروع برنامه برای ثبت نام به میز انجمن در مقابل سالن همایش مراجعه کنند.
عضویت برای عموم آزاد است.

  امتیاز: 0.00