منو
 کاربر Online
1189 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 29 فروردین 1394 [19:09 ]
  نیروهای بنیادی که می شناسیم
 

نیروهای بنیادی که می شناسیم

نیروها تعیین کنندۀ بر هم کنش‌های ماده‌اند. بیشتر نیروها، مانند اصطکاک، بنیادی نیستند بلکه محصول اثر جمعی اجسام در پاسخ به نیروهای بنیادی‌ترند. در حال حاضر ما تنها چهار نیروی بنیادی را می‌شناسیم. دو تا از این‌ها، گرانش و الکترومغناطیس، چون نمودهای بزرگ مقیاس دارند زودتر شناخته شدند.

دوتای دیگر، نیروهای قوی و ضعیف، تازه پس از کاوش ماده در سطح زیر اتمی بود که نمایان شدند. ممکن است با کاوش ماده در محدوده‌های کوچک‌تر، نیروهای بنیادی دیگری هم آشکار شوند. در واقع هر تلاشی برای اتحاد نیروهای شناخته شده در فاصله‌های کوتاه، در قالب به اصطلاح نظریه‌های وحدت بزرگ (GUT)، مستلزم وجود برخی نیروهای اضافی است.

قابل توجه است که همۀ نیروهای بنیادی شناخته شده با تبدیل‌های تقارنی مرتبط‌اند. چنان که نخستین بار آلبرت اینشتین دریافت، پیوند عمیقی با تبدیلات مختصات عمومی فضا و زمان دارد. تقارن‌های زیربنایی سه نیروی دیگر انتزاعی‌ترند و حکایت از ناوردایی قانون‌های طبیعت تحت تبدیل‌های خاص میان حامل‌های نیروی بنیادی ـ کوارک‌ها و لپتون‌ها ـ دارند.

  امتیاز: 0.00