منو
 کاربر Online
878 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 03 فروردین 1394 [07:44 ]
  کشف اقیانوس زیرزمینی در بزرگ‌ترین قمر منظومه شمسی
 

حدود ده، دوازده سال قبل، هنگامی که نگارنده ( دبیر انجمن نجوم شبکه رشد) در یکی از باشگاه های نجوم بودم، سخنران آن جلسه موضوعی را عنوان کرد که تا مدتها آن موضوع ذهن من را مشغول کرده بود. موضوع این بود که ایشان فرمودند: یکی از منجمان آمریکایی چند اسلاید به ما نشان داد که مربوط می شد به برخورد یک سنگ آسمانی نسبتا بزرگ به قمر گانیمد. ایشان ادامه داد که: اسلایدهای بعدی نشان داد که مایعی کدر شکاف محل برخورد را پر کرده بود و این نشان از دو چیز داشت، اول اینکه زیر پوسته، دریا یا اقیانوسی از آب نهفته است و دوم اینکه چون مایع بالا آمده کدر بوده، نشان می دهد که شاید مایع لجن مانند بوده که باید دلایل شفاف نبودن آب و کدر بودن آن و عوامل به وجود آوردنده این کدری بررسی شود. آنچه را که ایشان به عنوان یکی از دلایل کدری آب مطرح کرد این بود که با احتمال بسیار بسیار ضعیف ممکن است میکروارگانیزم هایی عامل این کدری آب باشند. اما خبری از تلسکوپ فضایی هابل تقربیا همه را شگفت زده کرد و آن مربوط می شود به اولین موردی که ایشان مطرح کرد و خبر این بود که، مدرکی دال بر اقیانوسی از آب شور در قمر گانیمد ارایه شده است. اکنون خبر به نقل از خبرگزاری ایسنا ارایه می شود.

تلسکوپ فضایی هابل بهترین مدرک از یک اقیانوس آب شور زیرآبی را بر روی بزرگ‌ترین قمر مشتری ارائه داده است. تصور می‌شود اقیانوس زیرآبی قمر گانیمد بیش از تمامی آب‌های روی سطح زمین، آب داشته باشد. شناسایی آب مایع در تحقیقات آتی برای جستجوی اجرام کیهانی زیست‌پذیر در آن سوی سیاره زمین و جستجوی حیات اساسی است.
هابل در 25 سال مدارگردی در فضا، دستاوردهای علمی مهمی را در منظومه شمسی ارائه داده و کشف یک اقیانوس عمیق در زیر پوسته یخی گانیمد، فرصت‌های هیجان‌انگیزی را برای جستجوی حیات در آن سوی زمین باز می‌کند.
گانیمد، بزرگ‌ترین قمر منظومه شمسی و تنها قمری است که دارای میدان مغناطیس خاص خودش است. این میدان مغناطیسی موجب می‌شود گازهای aurorae (گازهای داغ و درخشان حاوی جریان الکتریسیته) در نواحی حول قطب‌های شمال و جنوب این قمر بچرخند.
گانیمد به مشتری نزدیک است بنابراین میدان مغناطیسی این قمر در میدان مغناطیسی مشتری درگیر شده است؛ در نتیجه، زمانی که میدان مغناطیسی مشتری تغییر می‌کند، گازهای موجود بر روی قمر گانیمد نیز به سمت عقب و جلو تغییر می‌کند.
دانشمندان با مشاهده حرکت گاز aurorae توسط تلسکوپ هابل، توانستند مقادیر بزرگ‌تر آب شور را شناسایی کنند که زیر پوسته گانیمد وجود دارد و بر میدان مغناطیسی اثر می‌گذارد. این تیم علمی به رهبری یوآخیم زاور از دانشگاه کلن آلمان، از هابل برای کسب اطلاعات درباره درون این قمر استفاده کرد.
محققان تخمین زده‌اند اقیانوس کشف‌شده، 100 کیلومتر ضخامت دارد و 10 برابر عمیق‌تر از اقیانوس‌های زمین است؛ همچنین این اقیانوس زیر پوسته 150 کیلومتری قرار دارد که عمدتا از یخ تشکیل شده است.
مشاهدات جدید با استفاده از نور فرابنفش انجام شده و این امر فقط با بهره‌گیری از یک تلسکوپ فضایی موجود بر بالای جو زمین امکان پذیر است. جو زمین نور فرابنفش خورشید را مسدود می‌کند.
هابل 24 آوریل (چهارم اردیبهشت)، بیست‌وپنجمین سال فعالیت خود را جشن می‌گیرد؛ این تلسکوپ درک دانشمندان از منظومه شمسی و اجرام کیهانی فراتر از آن را تغییر داده و به آن‌ها در درک بهتر موقعیت زمین در میان اجسام آسمانی کمک کرده است.

تصویر

  امتیاز: 0.00