منو
 کاربر Online
1526 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 28 اسفند 1393 [19:07 ]
  لحظه تحویل سال 1394 و توضیح نجومی آن
 

هرگاه زمین یک دور کامل به دور خورشید گردش کند، برای ساکنان زمین یک سال خورشیدی به وجود می آید. تقریبا همه ساکنان زمین با این حرکت زمین آشنا بوده و معنی نجومی آن را می دانند. از طرفی همه ساکنان زمین بنا به نیاز از تقویم استفاده می کنند. در بین ملل مختلف چند نوع تقویم رایج است و یکی از تقویم هایی که بر اساس حرکات نجومی بنیان نهاده شده است، تقویم خورشیدی یا تقویم شمسی می باشد که توسط ایرانی های باستان ابداع شده و امروزه همچنان ما از آن استفاده می کنیم. لذا در اینجا به طور مختصر به توضیح در مورد آن می پردازیم. نیاکان ما در قدیم، در علم نجوم تبحر خاصی داشتند. آنها دایره البروج و منطقة البروج و استوای سماوی را به خوبی می شناختند و از حرکت خورشید در برجها آگاه بودند. در واقع آنچه را که ما امروز به نام نوروز می شناسیم اثراتی از علم و دانش نجومی آنها است که به طور مختصر به آن می پردازیم. مسیر ظاهری حرکت خورشید در كره آسمان، دایره البروج ناميده مي شود و در دو نقطه، صفحه ی استوای آسمان را قطع می کند . یکی از این نقاط اعتدال بهاری و ديگري اعتدال پاييزي است. خورشيد هر سال از اين دو نقطه عبور مي كند. ويژگي هاي اين دو نقطه تقريبا با هم يكسان است و هر كدام مي توانست به عنوان شروع سال توسط ايرانيان باستان مورد استفاده قرار گيرد. اما از آنجا كه: پس از نقطه اعتدال بهاره، زمين به سمت رويش و تولدي نو پيش مي رود، در حاليكه پس از نقطه اعتدال پاييزه زمين به سمت برگ ريزان و از دست دادن فضاي سبز خود مي رود، لذا ايرانيان باستان با توجه به ويژگيهاي بهار و پاییز، نقطه اعتدال بهاري را به عنوان شروع سال خود انتخاب كردند. نقطه اعتدال بهاری، نوروز ، شروع هر سال جدید برای ما ایرانیان می باشد. ذكر اين نكته لازم است كه نقطه ی اعتدال بهاري در حال جا به جا شدن است. حرکت نقطه ی اعتدال فروردین را، حرکت تقدیمی اعتدالین يا رقص محوري زمين می گویند . پس نقطه ی اول فروردین همیشه در یک صورت فلکی نخواهد بود . این نقطه 2000 سال پیش درصورت فلکی حمل بوده است ولی امروز به صورت فلکی حوت منتقل شده است.

دبير گروه انجمن نجوم سايت رشد، در شروع سال 1394 ، برای همه دانش آموزان و علاقه مندان به علم نجوم و دانش ستاره شناسي و مردم میهن اسلامیمان آرزوی سلامتی و طول عمر می نماید.

لحظه تحويل سال نو طبق اعلام مركز تقویم دانشگاه تهران به شرح زیر می باشد:

لحظه تحويل سال 1394 هجري شمسي به ساعت رسمي جمهوري اسلامي ايران:


ساعت 2 و 15 دقيقه و 11 ثانيه

روز شنبه 1 فروردین 1394 هجري شمسي

مطابق 30 جمادی‌الاولي 1436 هجري قمري

و 21 مارس 2015 ميلادي

  امتیاز: 0.00