منو
 کاربر Online
676 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 13 اسفند 1393 [10:18 ]
  مدلسازي فيزيك ضربان نامنظم قلب
 

مدلسازي فيزيك ضربان نامنظم قلب


مدل ساده اي از بافت قلب كه ساختار ارتباط سلول-به-سلول را واقعي‌تر از مدل‌هاي پيشين ارائه كرده، خود به خود امواج الكتريكي ‌اي را كه حاكي از شرايط خطرناك قلبي است نشان مي‌دهد.

ضربان غيرطبيعي قلب كه فیبریلاسیون دهلیزيatrial fibrillation (AF) ناميده مي‌شود ممكن است منجر به سكته شود اما پزشكان دقيقاً نمي‌دانند علت آن چيست. مدل رياضي جديدي از مجموع فعاليت سلول‌هاي ماهيچه‌اي قلب، مي‌تواند با نشان دادن دقيق‌تر ساختار سلول‌ها در بافت قلب نسبت به مدل‌هاي سابق به درك بهتر اين شرايط كمك كند. اين مدل جديد با پيشنهادات قبلي كه ميزان ارتباط بين تك رشته‌هاي ماهيچه‌اي را عامل كليدي در بروز AF مي‌دانند در توافق است اما از آن فراتر رفته و يك رابطه مستقيم علت و معلولي را نشان مي‌دهد. اين كار در آينده مي‌تواند با حدس اينكه مشكل دقيقاً در كدام قسمت از قلب بيمار است در درمان‌هاي جراحي مفيد واقع شود.

ضربان يك قلب سالم به طور منظم و به شكل عبور امواجي از فعاليت الكتريكي از ماهيچه‌ي قلب است كه از يك سلول ماهيچه به سلول ديگر مي‌رود. اگر ارتباط بين سلول‌ها قطع شود، اين امكان وجود دارد كه تحركات الكتريكي بافت نامنظم‌تر شده و قلب تصادفي‌تر بزند. اين حالت همان فیبریلاسیون دهلیزي است و مي‌تواند به بسياري از علائم جدي‌تر از جمله سكته منجر شود.

تصویر

منبع
http://physics.aps.org/articles/v8/5
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=1658

  امتیاز: 0.00