منو
 صفحه های تصادفی
کانسارهای اورانیوم
آنفلوانزا
زیره سیاه
دین حق و دین باطل
پیروی امام علی علیه السلام از پیامبر اکرم در غذا خوردن
قرینه‌های روانی و فیزیولوژیک از راه بینایی
eczema
زلزله‌شناسی
ابو نصر صاعدی احمد
بازی در کودکان
 کاربر Online
1366 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 28 بهمن 1393 [18:25 ]
  علل کما و خارج شدن از کما به چه عواملی بستگی دارد؟
 

در واقع کما حالتی از ناهوشیاری است که طی آن فرد حتی به دردناک ترین محرک های فیزیکی هم واکنشی نشان نمی دهد. نکته مهم آن است که برای داشتن سطح طبیعی هوشیاری، عملکرد درست نیمکره های مغز و ساقه مغزضروری است. حال اگر به هر علت، ساقه یا هر دو نیمکره مغز عملکرد خود را از دست بدهند، فرد دچار کما می شود.
متاسفانه برخی از افراد پس از رفتن به کما دچار مرگ مغزی می شوند و هرگز به هوش نمی آیند، اما این به آن معنا نیست که خروج از کما ممکن نباشد.

کما به نوبه خود، یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از یک بیماری یا واکنشی به یک حادثه چون ضربه شدید به سر تلقی می شود.

کما با مرگ مغزی متفاوت است چرا که کما اغلب یک وضعیت گذراست. در واقع، فرد پس از مدتی بسته به علت کما به سمت وضعیت طبیعی یا وضعیت نباتی یا مرگ مغزی می رود.

خارج شدن از کما به چه عواملی بستگی دارد؟
متخصصین بیماری های مغز و اعصاب معتقدند، خارج شدن یا نشدن از کما به علت آن بستگی دارد.
یعنی فردی که به علت افت شدید قند خون (هیپوگلیسمی) دچار کما شده است، در صورت تشخیص سریع و درمان بموقع به حالت کاملا طبیعی بر می گردد.

همچنین اگر فردی که دچار مسمومیت دارویی شده بسرعت درمان شود و دچار عوارض افت اکسیژن مغز نشود، می تواند به حالت طبیعی بر گردد.

خروج از کما بستگی به درمان علت زمینه ای آن دارد. تشخیص و درمان صحیح عواملی چون نارسایی کلیه، کبد، ریه یا افت قند و سدیم و بعضی از مسمومیت های دارویی به بازگشت فرد از کما به زندگی طبیعی منجر می شود.
در مورد بعضی از علل ساختمانی مغزی نیز گاهی با تشخیص سریع و به هنگام می توان شاهد خروج فرد از کما بود.

ولی بیمارانی که به دلیل ضایعات ساختمانی مغز دچار کما می شوند، مثلا به علت خونریزی ساقه مغز به کما می روند، اغلب وضعیت خوبی ندارند و حتی درصورت خارج شدن از کما، عوارض شدیدی نظیر زندگی نباتی یا ناتوانی شدید حرکتی و شناختی خواهند داشت.

علل کما
کما ممکن است از عفونت های مغزی، سکته های مغزی، تروما (ضربه به سر) یا مسمومیت های دارویی نشات بگیرد.
گاهی نوعی ضایعه تخریبی در ساقه مغز یا نیمکره های مغزی نظیر سکته مغزی، ضربه مغزی یا عفونت بافت مغز باعث کما می شود.
اما در موارد دیگر که در ظاهر، ساختمان مغز سالم است، عملکرد سلول های مغزی دچار اختلال می شود که این حالت بسیار شایع است و معمولا به دلایلی چون مسمومیت های دارویی، نرسیدن اکسیژن به مغز و بسیاری از بیماری های داخلی نظیر نارسایی کبد، کلیه و ریه، افت شدید قند خون یا اختلالات الکترولیتی نظیر کاهش سدیم خون ایجاد می شود.

زندگی از نوع نباتی
زندگی نباتی، وضعیتی است که طی آن تمام اعمال مغز نظیر تکلم، مهارت انجام اعمال حرکتی، واکنش مناسب به محیط و اجرای دستورها از بین می رود.

طی زندگی نباتی، فرد بیدار است. یعنی حتی چشم هایش باز است، ولی هیچ گونه پاسخ هدفمندی ندارد. گرچه تنفس، عملکرد قلبی عروقی و واکنش های مغزی در وی وجود دارد. این افراد اغلب به علت عفونت های تنفسی و ادراری یا زخم های بستر و لخته خون در ریه ها (آمبولی ریه) فوت می کنند، ولی مواردی نیز وجود دارد که این افراد برای سال ها و حتی دهه ها با مراقبت های پزشکی شدید به حیات شان ادامه می دهند.

  امتیاز: 0.00