منو
 صفحه های تصادفی
تخفیف
دنباله و سری
اسانس سرپوله
جنگ احد
علم ستاره شناسی
دشمنی با علی علیه السلام با دوستی پیامبر ممکن نیست
تلسکوپ «صورت فلکی»
درگیری ها و مبارزات با دولتهای همسایه غرب و شرقی درعهد صفوی
زمینه‌های بروز انحرافات اجتماعی زنان در جامعه
سلاجقه کرمان
 کاربر Online
340 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 28 بهمن 1393 [18:23 ]
  ذرّات در حال کار
 

ذرّات در حال کار

در جامعه جدید کنونی، کاربرد ذرّات زیراتمی چنان متداول شده است که دیگر حتی متوجه آ نها نیستیم. به جز الکترون ها که همه جا هستند و اساس دستگاه های الکترونیکی و ارتباطاتی را تشکیل می دهند، کاربردهای زیادی را می توان نام برد که اساس آن ها استفاده از فوتون های حاصل از دستگاه های لیزری است.

فوتون ها در دستگاه های پرتو ی ایکس، در تشخیص دهنده های صنعتی و پزشکی کاربرد فراوان دارند . فوتون ها ی پرتوهای گاما در درمان غدد و همچنین عمل آوری فراورده های غذایی گیاهی مورد استفاده قرار می گیرند. پاک نمودن ابزار پزشکی، مبارزه با آفات نمونه های دیگراز کاربری فوتون هاهستند.

مواد پرتوزای طبیعی و یا مصنوعی کاربرد های وسیع در تشخیص دهنده های پرتوزا و ابزار درمان پزشکی، مطالعه فیزیولوژی حیوانات، گیاهان و در تحقیقات زیست شناختی برای تولید انرژی در ماهواره های مصنوعی دارند.

روش هایی که بر اساس باریکه های پروتونی و نوترونی ساخته شده اند،امکان تحلیل و کنترل دقیق تولیدات کارخانه ای و بررسی و تعیین قدمت تاریخی و یا هنری اشیای مختلف را در اختیار ما قرار داده اند. این فناوری ها ابزار مفیدی به وجود آورده اند که می توان از آن ها در مبارزه با آفات یا غدد و یا در کنترل آلودگی محیط زیست و همچنین پاک کردن مناطق مین گذاری شده جنگی ویافتن مین های ضد نفر که در زیر سطح زمین مخفی هستند، استفاده نمود.اگرچه در بسیاری از کشورها شکافت هسته ای موجب تخریب محیط زیست شده و مشکلات امنیتی و اجتماعی زیادی به وجود آورده است، ولی باید گفت که تولید انرژی الکتریکی از این طریق اهمیت فراوان دارد. حدودا 35 % انرژی الکتریکی،در اروپا، از طریق شکافت هسته ای تولید می شود.

مرجع
از اتم تا کهکشان
انتشارات مدرسه

  امتیاز: 0.00