منو
 کاربر Online
438 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 28 بهمن 1393 [18:20 ]
  آزمایشگاه های کنونی فیزیک ذرّات
 

آزمایشگاه های کنونی فیزیک ذرّات

اکنون مطالعه در زمینه ذرّات بنیادی توجه هزاران دانشمند از سراسر جهان را به خود جلب نموده است. تحقیقات در این
قسمت از فیزیک جدید، ابزار و آلاتی احتیاج دارد که روز به روز بزرگ تر و مجهز تر می شوند. محققان فیزیک جدید نمی توانند
به تنهایی این وسایل را که به فناوری خیلی پیشرفته مجهز شده اند تهیه کنند. به این دلیل فعالیت و تحقیقات در این زمینه در
تعداد معدودی مراکز بزرگ آزمایشگاهی متمرکز شده است و دانشگاه ها و دانشمندان از سراسر جهان می توانند در آنجا فعالیت کنند. یکی ازاین مراکز مرکز تحقیقات CERN آزمایشگاهی بین المللی است .
این مرکز را تعدادی از کشورهای اروپایی در سال 1954 در شهر ژنوسویس میان مرز سویس و فرانسه تأسیس کردند . در مرکز CERN ، بین سال های 1989 و 2000 شتاب دهنده ی LEP با محیطی به طول 27 کیلومتر، جهت مطالعه اثرات برخورد میان الکترون ها و پاد الکترون ها )پوزیترون ها(، فعال بود. زمانی که کار LEP پایان یافت آن را باز کرده و کنار گذاشتند تا در داخل همان تونل زیر زمینی،برخورد دهنده LHC را با هدف برخورد دادن پروتون ها بسازند. این برخورد دهنده در اوایل قرن بیست و یکم وسیله ای قوی خواهد بود برای بررسی و تحقیق در مورد مسائلی که تاکنون بی پاسخ مانده اند. برای اینکه دانشمندان کشورهای مختلف بتوانند با یکدیگر تبادل نظر و اطلاعات کنند و از تحقیقات یکدیگر به گونه ای مؤثر مطلع شده و بهره مند شوند، در همین مرکز CERN دستگاه WORLD WIDE WEB WWW) ) یا شبکه جهانی، طراحی گردید که یک دستگاه اطلاعاتی جهانی است . همان طور که می بینیم امروزه WWW وسیله ی انفورماتیک است و در اختیار تمام جهانیان قرار دارد.

آزمایشکاه مهم دیگر اروپایی به نام DESY در شهر هامبورگ آلمان قرار دارد. وسیله ی اصلی این آزمایشگاه برخورد دهند های
دایر های شکل است که در تونلی زیر شهر قرارگرفته و در آن برخوردهایی بین الکترون ها و پروتون ها انجام می دهند: با وسیل های مانند میکروسکوپ الکترونیکی به مطالعه و مشاهده ذرّاتی می پردازند که امروز عقیده دارند باید آخرین ذرّات ماده به شمار آیند.

مرجع
از اتم تا کهکشان
انتشارات مدرسه

  امتیاز: 0.00