منو
 صفحه های تصادفی
صلحنامه با یهودیان
درمان بی‌خوابی
ارتباط با هوشمندان کیهان
واژگان ژنتیک مولکولی
ابوسفیان
برق هسته‌ای
اعداد حقیقی
از خود بیگانگی
درس روش های تعیین موقعیت
کیاستولیت
 کاربر Online
881 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 28 بهمن 1393 [18:15 ]
  خلأ توریچلی
 

خلأ توریچلی

تصویر


در بهار سال 1644 در فلورانس ایتالیا، دانشمندی به نام توریچلی که شاگرد گالیله بود آزمایشی انجام داد که بعد ها به آزمایش نقره زنده معروف شد. در آن زمان ها جیوه را نقره زنده می نامیدند.

توریچلی لوله ی شیشه ای بلندی را که یک سرش باز بود از جیوه پر کرد. با انگشت طرف باز لوله را پوشاند و لوله را وارونه کرد و داخل ظرفی پر از جیوه قرار داد . ستون جیوه داخل لوله مقداری پایین آمد و در ارتفاع 76 سانتی متری متوقف شد. وی توضیح داد که فضای آزاد داخل لوله خالی از هر نوع ذرّات هوا است و ستون جیوه از این رو پایین تر نمی آید و هوا فشاری بر سطح ظرف جیوه وارد می کند. او گفت: «آزمایش من دو مطلب مهم و اساسی را ثابت می کند: اول اینکه، برخلاف اعتقادات دانشمدان طرفدار ارسطو، طبیعت از خلأمتنفر نیست، و دوم اینکه هوا خود وزن دارد ». این آزمایش به طور غیر مستقیم نظریات اتم گرایان پس از دموکریتوس را ثابت کرد که معتقد بودند عالم از از ذرّات بنیادی و خلأ ساخته شده است .

مرجع
از اتم تا کهکشان
انتشارات مدرسه

  امتیاز: 0.00