منو
 صفحه های تصادفی
طیف سنج منشوری
TCP
شورای جنگی پیامبر برای جنگ بدر
گراف شاه
خوشه‌های کهکشانی
اصل مکملی
شمایل و قیافه مبارک حضرت مهدی « ع » - امام صادق علیه السلام
باستانائزیت
ایده‏های مبتنی بر تفکر پلورالیزم دینی
کارسینوم کلیه
 کاربر Online
823 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  پنج شنبه 16 بهمن 1393 [16:15 ]
  آشنایی با استروبوسکوپ
 

آشنایی با استروبوسکوپ

استروبوسکوپ وسیله ای است که با قطع و وصل نور با فرکانس مشخص و قابل تنظیم امکان تنظیم اجسام دوار را فراهم می کند. در تعمیرگاههای خودرو از یک لامپ زنون که بوسیله مداری قابلیت قطع و وصل را دارد برای تنظیم دور موتور و پایدار کردن آن استفاده می شود. از همین لامپ ها در آزمایشگاه ها برای نمایش پدیده های متحرک استفاده می شود. از آنجا که همه لامپها قابلیت روشن و خاموش شدن سریع را ندارند باید منبع نور مناسب این کار باشد. فرکانس یا بسامد قابل دستیابی نیز به مدار و همین طور به نوع لامپ بستگی دارد.


تصویر


اگر این روشن و خاموش شدن در فرکانسهای بالای کیلوهرتز تا مگاهرتز باشد این فرآیند را مادولاسیون نیز می گویند که در مخابرات کاربرد دارد. در واقع برای انتقال اطلاعات روی نور می توان با مادولاسیون نور با فرکانس مناسب و تغییر فرکانس یا شدت نور متناسب با فرکانس صوت اطلاعات صوتی را روی نور سوار کرد.

برای سوار کردن اطلاعات صوت روی نور فرکانس حدود کیلوهرتز کافی است در صورتی که برای یک کانال سوار کردن اطلاعات تصویری روی نور باید فرکانس حداقل در مرتبه مگاهرتز باشد. برخی دیودهای نورگسیل قبلیت مادولاسیون با فرکانسهای بالاتر را نیز دارند ولی لامپها در فرکانسهای پایینتری مادوله می شوند. مثلا لامپ فیلامنتی را نمی توان با فرکانسی بیشتر از دهم هرتز روشن و خاموش کرد.

تصویر

  امتیاز: 0.00