منو
 صفحه های تصادفی
جنگ اطلاعاتی
نزدیک بینی
نقطه و خط در عکاسی
علت اتحاد میان علما و گروه های مذهبی با گروه های اصناف و بازار چه بود ؟
آزمایش اول رادرفورد
گروه چهارتایی کلاین
شرح با ‹بسم الله› از سه شب تا صبح
بیعت سید حسنی با امام مهدی علیه السلام
پنجه گرگها
سخنی در باب زهد امام زمان (عج)
 کاربر Online
1531 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 11 بهمن 1393 [09:07 ]
  استفاده از ناحیه مادون قرمز نزدیک به محدوده مرئی
 

استفاده از ناحیه مادون قرمز نزدیک به محدوده مرئی

این قسمت از گستره ی طول موج، ناحیه ای است که منابع نوری معمول در آن جا طیف ندارند. در نتیجه در ناحیه تاریکی مطلق، اثری از نور مرئی توسط چشم دیده نمی شود ولی دوربین های مخصوص در این ناحیه حساس هستند. برای اینکه بتوانید با استفاده از این دوربین ها محیط اطراف را ببینید، مانند طرز کار آیفون تصویری جلوی منازل، باید صحنه را با نور مادون قرمز که قابل رویت نیست، روشن کنید و سپس محیط مذکور را با دوربین حساس در این ناحیه مشاهده کنید.

به این منظور می توانید به جای لامپ های معمول، لامپی در آن ناحیه (که اغلب دیودی هستند) تهیه کرده و صحنه را با آن روشن کنید. به این ترتیب، در حالیکه چشم قادر به دیدن نور آن لامپ نیست ولی با استفاده از دوربین می توانید صحنه را همانطور که توسط یک لامپ معمولی روشن میشودد، ببینید. تا کنون لامپ های LED زیادی در ناحیه ابتدای فروسرخ طراحی شده که نوری در خارج از ناحیه مرئی را ایجاد می کنند. فرستنده هایی که روی ریموت کنترل تلویزیون نصب شده از این نوع هستند.

این امواج با چشم دیده نمی شوند اما با استفاده از یک دوربین موبایل و یا عکاسی دیجیتال که در این ناحیه حساس هستند، روئت میگردند. البته طول موج های خیلی بلندتر با چنین ابزاری قابل مشاهده نیستند یکی از آن جهت که قسمت حساس دوربین در آن ناحیه حساسیتی ندارد. دوم اینکه عدسی ها و قطعات اپتیکی سر راه، در آن ناحیه شفاف نیستند ولی ناحیه ای که درست خارج از محدوده مرئی قرار دارد ناحیه ای است که هم دوربین هم حساس است و هم قطعات اپتیکی شفاف در آن ناحیه را دارد. البته شما هم میتوانید دوربینی مخصوص این کار درست بکنید و در آن از عدسی های کاملا سیاه استفاده بکنید. همانطور که در برخی سنسورها که در ناحیه IR کار میکنند، عدسی ها وقطعات اپتیکی استفاده شده کاملا سیاه هستند تا اطمینان حاصل شود که به هیچ وجه نور مرئی وارد سیستم نمیشود . در نهایت میتوان گفت با استفاده از دوربین دیجیتال، به ناحیه دیگری خارج از محدوده دید دست پیدا میکنیم که منابع نورانی در این ناحیه چندان زیاد نیستند ولی مواردی مانند فرستنده های ریموت کنترل تلویزیون از آن نوع محسوب می شوند.

می توانید منابع مختلف را با دوربین خود بررسی کرده و توجیه نمایید که چرا با چشم مشاهده نمی گردند ولی با دوربین دیده می شوند.

  امتیاز: 0.00