منو
 کاربر Online
540 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 28 دی 1393 [09:14 ]
  نگاهي به خاصیت فلورساني يا نورتابي مواد
 

نگاهي به خاصیت فلورساني يا نورتابي مواد

برخی مواد خاصیت فلورسانس دارند. این مواد را در طبیعت می بینیم و همینطور با شناخت از چگونگی عملکرد آنها به شکل وسیعی برای کابردهای مختلف از جمله لیزر این مواد به صورت آزمایشگاهی و صنعتی تولید می شوند.

ویژگی اصلی این مواد آن است که با تاباندن نور مناسب می توانند نوری جدید به رنگ دیگر تولید و تابش کنند. مثلا موادی که در بعضی قسمتهای اسکناس یا اوراق بهادار دیگر گذاشته می شود و فقط با نور فرابنفش دیده می شوند از این نوع هستند.

وقتی که نور لیزر سبز را به اجسام مختلف بتابانیم فقط نور سبز را می بینیم که با شدتهای مختلف عبور یا بازتاب می کند. این تغییر شدت بخاطر جذب نور سبز توسط آن جسم است. در صورتیکه وقتی این نور را به ماده فلورسانس مناسب بتابانیم، رنگ دیگری مثلا زرد یا نارنجی در طول موج بلند تر می بینیم. نور لیزر طیف باریکی دارد ولی طیف فلورسانس پهن است و در جهات دیگر نیز تابش دارد. پدیده فلورسانس را بشر از دیرباز مشاهده می کرده است ولی شناخت آن مربوط به قرن گذشته است. این پدیده به ترازهای چرخشی و ارتعاشی ملکولهای تشکیل دهنده جسم مربوط است.

  امتیاز: 0.00