منو
 کاربر Online
482 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 28 دی 1393 [09:11 ]
  آشنايي با اسکنر یا روبشگرهاي لیزري
 

آشنايي با اسکنر یا روبشگرهاي لیزري

اسکنر یا روبشگر لیزري از جمله وسیله هایی است که در تکنولوژ امروزی کاربرد زیادی پیدا کرده است. این وسیله معمولا از آینه یا آینه هایی تشکیل شده است که با چرخش آن نور لیزر بازتابیده به صورت یک خط جاروب می شود. البته ممکن است قطعه روبشگر به جای آینه منشور یا قطعات دیگر باشد. اگر نور لیزر روی محور چرخش آینه بیفتد، نور بازتابی قطاعی از یک دایره را را ایجاد می کند. زاویه این قطاع به وضعیت آینه بستگی دارد. مثلا اگر یک آینه با چرخش خود قطاع روبش را ایجاد کند، زاویه آن 180 درجه می شود. اگر آینه ها روی یک چند وجهی نصب شده باشند، زاویه قطاع کمتر می شود.

تصویر

اسکنرها در دستگاههای مختلف مثل بارکد ریدر، فاکس، پروژکتور لیزری و همینطور توزیع نور لیزر روی موضع کاربرد دارند. اکنر از نور لیزر یک خط تولید می کند که در واقع یک نقطه متحرک است و چشم ما آنرا به صورت خط پیوسته می بیند. اگر سرعت روبش را کم کنیم، نقطه متحرک را می بینیم. خط حاصله شبیه خطی است که از روشهای دیگر مثل تاباندن نور لیزر به عدسی استوانه ای و میله شفاف ایجاد می شود ولی اگر از خط ناشی از اسکنر با دوربین عکاسی با سرعت مناسب عکس بگیریم یک لکه نورانی می بینیم ولی از عکسبرداری از خط ناشی از میله شفاف در هر سرعت عکسبرداری، یک خط می بینیم. از اسکنر در اندازه گیریهای دقیق استفاده می شود.

  امتیاز: 0.00