منو
 کاربر Online
378 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 28 دی 1393 [09:07 ]
  توجه به نكات ايمني هنگام كار با ليزر
 

توجه به نكات ايمني هنگام كار با ليزر

کار با لیزر همانطور که لذت بخش است و قابلیتهای زیادی ایجاد می کند می تواند خطرناک هم باشد. نور لیزر بخاطر جهتمندی و شدت بالای آن که در ابعاد کوچکی متمرکز است می تواند برای چشم بسیار خطرناک باشد و در صورت عدو توجه به نکات ایمنی انسان را دچار کوری دایمی کند.

خوشبختانه لیزرهای موجود در بسته های آموزشی غالبا در ناحیه مرئی هستند و غالبا توان بالایی ندارند. وقتی که نور لیزر دیده شود غالبا عکس العمل چشم برای محافظت از اغلب لیزر ها کافی است. ولی برای لیزرهای پر توان تر مثل لیزر سبزی که در دسترس شما است مقررات استفاده از آن را با عینک محافظ مجاز می کند. عینک محافظ نور لیزر باید از طرفی راحت باشد و از طرف دیگر نور تند لیزر را کاهش دهد به نحوی که نگاه کردن به نور لیزر وقتی که به سطوح روشن می تابد چشم را آسیب نزند. همچنین باید عینک به گونه ای باشد که شدت نور لیزر را کاهش دهد ولی دید را کم نکند تا بنوان اطراف و آزمایش را مشاهده کرد.

تصویر

نکاتی درباره عینک ایمنی:

- عینک ایمنی فقط برای طول موج و یا رنگ مشخص شده کاربرد دارد و نمی توان از آن برای انواع لیزرها انتظار کارکرد داشت.

- عینک ایمنی برای هر طول موجی با عددی که نشان دهنده چگالی اپتیکی برای کاهش شدت نور برای ان رنگ است مشخص می شود که طبق مقررات بر اساس توان لیزر باید انتخاب شود.

  امتیاز: 0.00