منو
 کاربر Online
1119 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 28 دی 1393 [03:19 ]
  آشنایی با موجبر نوری
 

آشنایی با موجبر نوری

موجبر یک سطح تخت با مقطع مربعی یا مستطیلی است که برای انتقال و انتشار نور بکار میرود. مانند آنچه که در یک فیبر نوری رخ میدهد، نور از طریق بازتاب های کلی از سطح بالا و پایین موجبر با مدهایی که به زاویه تابش اولیه بستگی دارد، انتشار پیدا میکند. در واقع فیبر نوری هم نوعی موجبر است البته با این تفاوت که مقطع آن دایره ای است.

اهمیت موجبرهای نوری به عنوان یکی از ادوات نوری در این است که می توان ضمن انتقال نور درون آنها، پردازشهایی از قبیل مدوله کردن نور، تغییر طول موج نور، تقسیم کردن نور و ....نیز روی نور انجام داد.

جالب است که با استفاده از این موجبرها می توان مدارهایی طراحی کرد که نور در آنها انتقال پیدا می کند و در طول مسیر، پردازش های لازم انجام گرفته و نهایتا از سمت دیگر این مدارها خارج می شود. این مدارها می تواند شبیه مدارهای مجتمع الکترونیکی باشد که به آنها مدارهای مجتمع نوری می گویند. مدارهای مجتمع نوری که از موجبرها به عنوان محیط انتقال نور استفاده می کنند، می توانند از چندین قطعه فرستنده، گیرنده و پردازشگر تشکیل شده باشند و یک عملیات خاص را دنبال کنند. امروزه این مدارها نقش بسیاری در تکنولوژی های جدید بر عهده دارند.

تصویر

  امتیاز: 0.00