منو
 کاربر Online
1131 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 22 دی 1393 [12:18 ]
  مفهوم كار در فيزيك كوانتومي
 

مفهوم كار در فيزيك كوانتومي

كار در ساده‌ترين شكل آن عبارت است از نيروي به كار رفته ضربدر فاصله در راستاي يك مسير خاص. ولي چنين تعريفي در مكانيك كوانتومي قابل استفاده نيست چرا كه اجسام فقط يك مسير حركت ندارند. در عوض، كار كوانتومي به صورت اختلاف انرژي‌ تعريف شده كه نيازمند دو اندازه‌گيري جداگانه است. اما اكنون پژوهشگران براي تعيين مقدار كار كوانتومي روشي را با يكبار اندازه‌گيري ابداع كرده‌اند. اين ترفند وارد كردن سيستم دومي است كه مانند يك «دستگاه حضور و غيابِ» كوانتومي حساب كاري را كه بر روي سيستم اصلي انجام شده نگه مي‌دارد.

فيزيكدان‌ها اغلب كار كوانتومي را به صورت تفاوت بين انرژي‌هاي اوليه و نهايي يك سيستم تعريف مي‌كنند. به اين ترتيب بايد سيستم را دو بار، در دو زمان مختلف، اندازه گيري كرد كه وجود هرگونه همدوسي‌ احتمالي در حالت اوليه را از بين مي‌برد. آگوستو رونكاگليا (Augusto Roncaglia) و همكارانش در دانشگاه بوينس آيرس در آرژانتين نشان دادند كه چگونه مي‌توان كار را با يك اندازه‌گيري تعيين كرد. استراتژي آن‌ها درهم‌تنيده كردن سيستم مورد نظر با سيستم كمكي دومي است كه ميزان كار را ثبت مي‌كند. دو سيستم با هم راه‌اندازي شده و سپس سيستم كمكي اندازه‌گيري مي‌شود.

منبع
http://physics.aps.org/synopsis-for/10.1103/PhysRevLett.113.250601
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=1629

  امتیاز: 0.00