منو
 کاربر Online
1384 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 20 دی 1393 [11:30 ]
  درمان سردرد با ماساژ
 

درمان سردرد با ماساژ

یکی از انواع سردرد که شاید بتوان به عنوان رایج‌ترین و شایع‌ترین سردردها در میان زنان و مردان از آن نام برد سردردهای تنشی است که به دلیل التهاب و انقباض‌های عضلانی ناشی از تنش‌ها و استرس‌های روزمره به وجود می‌آید.
چاره تسکین همه سر دردها قرص و داروی شیمیایی نیست. ماساژ برای کاهش سردردهایی که در اصطلاح به آنها سردردهای تنشی می‌گوییم راه کار مناسبی است.

مرحله اول
پیش از شروع ماساژ یک لیوان آب بنوشید و یک لیوان آب هم بعد از اتمام ماساژ بنوشید.
اینکه بدن شما به هنگام دریافت ماساژ و ۲۴ ساعت بعد از آن آب کافی دریافت کرده باشد بسیار اهمیت دارد زیرا نوشیدن آب به میزان کافی موجب دفع سموم و اخلاط زائد از بدن می‌شود بنابراین ۲۴ ساعت بعد از گرفتن ماساژ به میزان کافی آب بنوشید تا علاوه بر دفع سموم با آبرسانی مناسب به سلول‌های عضلانی به خوبی آنها را تخلیه، راحت و ریلکس کنید.

مرحله دوم
انگشت شست هر دو دست را روی پل بینی قرار دهید، به گونه‌ای که نرمی انگشت روی نقطه پل قرار بگیرد؛ درست آنجایی که بینی به پیشانی اتصال پیدا می‌کند. این دو نقطه را با فشار اندک دست‌ها ماساژ دهید. این ماساژ یک نوع ماساژ نقطه‌ای است. فشاری که به دست‌تان وارد می‌شود نباید آنقدر زیاد باشد که درد احساس کنید. نقطه پل روی بینی را ۵ بار و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه فشار دهید. سعی کنید هر دو نقطه را به طور همزمان ماساژ دهید.

مرحله سوم
در این مرحله در حالی که هنوز انگشت‌تان روی نقطه پل وجود دارد هر دو شست را به سمت بالا بچرخانید، به این شکل که سرانگشت‌تان روی نقطه باقی بماند و نرمی شست‌تان روی ابتدای ابروی‌تان قرار بگیرد. وقتی این تکنیک را اجرا کردید آن را به مدت ۱۰ ثانیه نگه‌دارید و چند بار آن را تکرار کنید.

مرحله چهارم
ناحیه زیر ابروها یکی دیگر از نقاطی است که ماساژ آن تاثیر زیادی در کاهش سردردهای تنشی دارد. برای ماساژ این نقطه از انگشت شست و سبابه کمک بگیرید. پوست زیر ابرو را بگیرید و سعی کنید آن را ابتدا به سمت بینی و سپس به سمت خارج ابرو بکشید و این حرکت را چند بار تکرار کنید. این تکنیک را ۱۰بار تکرار کنید و هر بار آن را ۵ ثانیه ادامه دهید.

مرحله پنجم
نرمی سرانگشتان ۳ انگشت اشاره، میانی و حلقه را روی شقیقه‌تان قرار دهید و با فشاری اندک این نقطه را برای ۱۰ ثانیه فشار دهید و پس از این با حرکت دایره‌ وار سرانگشتان‌تان را در جهت عقربه‌های ساعت دایره وار حرکت دهید و نقطه مشخص شده را ماساژ دهید.

مرحله ششم
در این مرحله سرتان را مستقیم نگه‌دارید و سپس آن را آرام و آهسته به سمت شانه راست خم کنید. در این حالت نباید گوش‌تان با شانه‌‌تان تماس پیدا کند. ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت یک کشش طبیعی و مناسب برای عضلات گردن است که ارتباط مستقیم با عضلات ناحیه سر و صورت دارد. این حرکت را به همین صورت روی شانه چپ نیز اجرا کنید.

مرحله هفتم
کشش عضلات ناحیه گردن اهمیت زیادی در کاهش سردردهای تنشی دارد چرا که ریلکسی عضلات ناحیه گردن موجب ریلکسی عضلات سر و کاهش انقباض‌های عضلانی در ناحیه سر می‌شود بنابراین به کاهش اسپاسم‌های عضلانی در این ناحیه کمک می‌کند. برای مدیریت این حرکت دست‌تان را روی گردن و زیر گوش‌تان قرار دهید و به آرامی گردن را به سمت راست و چپ حرکت دهید. این حرکت را باید به آرامی انجام دهید و بیش از اندازه به گردن‌تان فشار نیاورید. این حرکت را در هر دو سوی چپ و راست تکرار کنید.

مرحله هشتم
برای کشش کامل عضلات و ماهیچه‌های ناحیه گردن و سر علاوه بر حرکت‌هایی که به سمت چپ و راست انجام می‌دهید لازم است عضلات سر و گردن را در ناحیه جلو و پشت گردن نیز تقویت کنید. برای این منظور باید خیلی آهسته سر را به سمت پایین هدایت کنید و چانه‌تان را به قفسه سینه بچسبانید. ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید و سپس سر را به آهستگی به سمت عقب هدایت کنید و اجازه دهید سرتان به مدت ۱۰ ثانیه در این شرایط باقی بماند تا کشش عضلات به طور کامل انجام شود. این تکنیک را ۳ تا ۴ بار تکرار کرده و هر بار مدت زمان ۱۰ ثانیه را رعایت کنید.

مرحله نهم
در این مرحله از سرانگشتان هر دو دست کمک بگیرید تا عضلات ناحیه پس گردن و پایین سر را به خوبی لمس کنید و به آرامی ماساژ دهید. این ماساژ به تخلیه فشارهای عصبی و اسپاسم‌های ناحیه گردن کمک می‌کند و در عین حال به آزاد شدن عضلات این ناحیه و سردردهای ناشی از اسپاسم گردن منجر می‌شود.

مرحله دهم
در این مرحله از سرانگشتان برای ماساژ دادن عضلات و رفع اسپاسم پشت گردن استفاده کنید. این بار سرانگشتان‌تان را به سمت گوش‌ها هدایت کنید و به آرامی با چرخش‌های دایره‌ وار عضلات این ناحیه را ماساژ دهید.

  امتیاز: 0.00