منو
 کاربر Online
1227 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 29 آذر 1393 [09:51 ]
  پتانسیومتر و کاربردهای آن
 

پتانسیومتر و کاربردهای آن

پتانسیومتر (پتانسیل سنج)، وسیله ای الکتریکی است که قطعه ی سیمی مقاوم (یا از ماده ی مقاوم الکتریکی) با مقاومت RP تشکیل شده است و روی آن یک سر لغزنده قرار دارد که با سیم مقاوم اتصال الکتریکی برقرار میکند. پتانسیومتر سه محل اتصال الکتریکی دارد که عبارتاند از: سرهای ثابت a و b در دو سر سیم مقاوم و سر اتصال لغزندهی c (شکل زير).

پیچ تنظیم صدای رادیو یا وسایل صوتی دیگر، پتانسیومتری ساده و ارزان قیمت است. اما پتانسیومتر دقیق، وسیله ای گرانقیمت است که برای اندازه گیری ولتاژ با دقت زیاد به کار برده می شود.

نام پتانسیومتر یا پتانسیل سنج از آن جا گرفته شده است که این وسیله میتواند مقادیر مختلف ولتاژ، میان سر اتصال c و یک از دو سر سیم (مثلاً نقطه ی a) را «بسنجد ».

با استفاده از پتانسیومتر بسیار دقیق میتوان ولتاژها را تا پنج رقم با معنی و تا حد میکرو ولت هم اندازهگیری کرد. اما، فرایند اندازهگیری با پتانسیومتر کُند و دستگاه اندازه گیری پر حجم است. در حال حاضر، بیشتر اندازه گیری های دقیق ولتاژ با استفاده از ولت سنج های رقمی (دیجیتال) دقیق انجام می گیرند. پتانسیومتر را برای درجه بندی ولت سنج رقمی می توان به کار برد.

تصویر

  امتیاز: 0.00