منو
 کاربر Online
1135 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  پنج شنبه 27 آذر 1393 [16:17 ]
  فیزیک نهفته در پشت تولید انرژی الکتریکی
 

فیزیک نهفته در پشت تولید انرژی الکتریکی

نیروگاه‌ها، انرژی الکتریکی را با تبدیل شکل‌های دیگری از انرژی تولید می‌کنند: انرژی پتانسیل گرانشی در یک نیروگاه برق آبی، انرژی شیمیایی در زغال‌سنگ یا نفت و گاز در یک نیروگاه حرارتی، انرژی هسته‌ای در یک نیروگاه هسته‌ای. اما چگونه این تبدیل انرژی انجام می‌شود؟ به عبارت دیگر، فیزیک نهفته در پشت تولید تقریباً همه‌ی انرژی الکتریکی مورد نیاز ما چیست؟

پاسخ پدیده‌‌ای است که با نام القای الکترومغناطیسی شناخته می‌شود: اگر شار مغناطیسی عبوری از یک مدار تغییر کند، emf و جریان در مدار القا می‌شود. در یک نیروگاه برق، آهنرباها نسبت به پیچه‌های سیم حرکت می‌کنند و موجب تغییر شار مغناطیسی در پیچه‌ها و در نتیجه تولید emf می‌‌شوند. افزون بر این، دیگر عنصرهای کلیدی سامانه‌های تولید انرژی الکتریکی، از قبیل مبدل‌ها نیز به emf های القا شده به ‌طور مغناطیسی بستگی دارند. در واقع، ضمن تحسین نقش کلیدی‌اش در تولید توان الکتریکی، القای الکترومغناطیسی یکی از سنگ بناهای جامعه‌ی فناورانه‌ی ماست.

برای دیدن این پدیده به طور شبیه سازی به آدرزس زیر بروید

http://phet.colorado.edu/fa/simulation/faraday

  امتیاز: 0.00