منو
 کاربر Online
1030 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 30 آبان 1393 [18:06 ]
  گاز رادون پرتوزا در خانه‌ها
 

گاز رادون پرتوزا در خانه‌ها

رادون یک گاز پرتوزاست که به طور طبیعی به وجود می‌آید و وقتی رادیوم واپاشی کند تولید می‌شود. یک نگرانی همگانی در مورد رادون از نظر مخاطره‌آمیز بودن آن برای سلامتی وجود دارد زیرا رادون درون خاک به شکل گاز است و می‌تواند از شکاف‌های درون پی وارد زیرزمین خانه‌ها شود. (ولی، باید توجه داشته باشید که ساز و کار ورود رادون به درون خانه به خوبی شناخته شده نیست و این وورد از شکاف‌های پایه احتمالاً فقط بخشی از داستان است).

این که میزان جمع شدن رادون درون خانه بتواند به طورر چشمگییری بالا رود به نوع احداث ساختمان و غلظت رادون در خاک اطراف بستگی دارد. گاز رادون به دختر ـ هسته‌هایی که آن‌ها نیز پرتوزا هستند واپاشی می‌کند. هسته‌های پرتوزا می‌توانند به ذرات غبار و دود بچسبند که با تنفس در ریه‌ها باقی می‌مانند تا تابشی که به بافت آسیب می‌زند آزاد شود. طولانی در معرض بودن ترارهای بالای رادون می‌تواند به سرطان ریه منجر شود. چون میزان گاز رادون را می‌توان با دستگاه‌هایی زیر نظر قرار قرارر داد توصیه می‌شود که تمام برای رادون مورد ازمایش قرار گیرند.

  امتیاز: 0.00