منو
 کاربر Online
1313 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 13 آبان 1393 [16:30 ]
  باور های نادرست در باره سرماخوردگی
 

باور های نادرست در باره سرماخوردگی


- بیماری را با عرق کردن از بدن بیرون کنیم.
مطمئناً همهٔ ما در موقع سرما خوردگی خودمان را با چند پتو پوشانده‌ایم تا عرق کنیم و به این ترتیب بیماری را از بدن خارج کنیم. این کار اصلاً برای رهایی از شر بیماری موءثر نیست و تنها مزیت این کار آن است که چون احساس گرما می‌کنید، باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید.

- خطر ابتلا به آنفولانزا از طریق واکسن
بعضی از مردم فکر می‌کنند که بعد از تزریق واکسن آنفولانزا به این بیماری مبتلا می‌شوند؛ این موضوع اصلاً حقیقت ندارد و از آنجا نشأت می‌گیرد که مردم فکر می‌کنند واکسن آنفولانزا حاوی ویروس ضعیف شدهٔ این بیماری است. واکسن آنفولانزا در واقع حاوی اجزایی از ویروس این بیماری است و ویروس کامل را در خود ندارد و بنابر این نمی‌تواند باعث بیماری شود.

- سیستم دفاعی ضعیف
اگر سیستم دفاعی بدن شما به دلیل سایر بیماری‌ها ضعیف شده باشد به این معنی نیست که در معرض ابتلا به سرما خوردگی هستید. تحقیقات نشان داده‌اند که افراد سالم و بیمار به یک اندازه در معرض ابتلا به سرماخوردگی هستند. جالب‌تر اینکه در همین تحقیق ۹۵ درصد از افرادی که ویروس سرماخوردگی مستقیماً به بینی آن‌ها تزریق شده بود ناقل این بیماری بودند اما تنها ۷۵ درصد از آن‌ها علائم بیماری را از خود بروز دادند و به سرما خوردگی مبتلا شدند.

- سرما باعث سرماخوردگی می‌شود
حتماً شما هم از بزرگ‌تر‌ها شنیده‌اید که می‌گویند با لباس یا موی خیس از خانه خارج نشوید و یا حتماً خود را با لباس گرم بپوشانید چون سرما می‌خورید. در واقع در بیماری سرماخوردگی دمای بدن فرد یا دمای محیط هیچ تأثیری ندارد. وقتی ویروس سرماخوردگی به بدن شما منتقل شود به این بیماری مبتلا می‌شوید و فرقی نمی‌کند که احساس سرما کنید یا گرما و یا خشک باشید یا خیس.

- فقط سوپ جوجه خوبم می‌کند.
سوپ جوجه از دو طریق به کم کردن علائم سرماخوردگی کمک می‌کند. اول متوقف کردن حرکت سلول‌های التهابی (با نام نوتروفیل‌ها) به طرف مجاری تنفسی و دوم سرعت دادن به حرکت مخاط ترشح شده اضافی به طرف خارج که این دو کار باعث کم کردن التهاب احتقان این منطقه می‌شود.

اما انواع دیگر سوپ‌ها و آش‌ها به دلیل آن که حجم اصلی آنها را مایع تشکیل می‌دهد، آن هم مایعی گرم و مطبوع، می‌تواند چنین اثری داشته باشد. این نوع غذاها که هم حاوی سبزیجات لازم و هم محتوای پروتئینی مناسب هستند، همه جوره و البته خیلی ملایم و خوشایند، به بدن کمک می‌کنند که التهاب و ویروس را از خود دور کند.

- تا پنی‌سیلین نزنم خوب نمی‌شم.
عامل سرماخوردگی ویروس است و ویروس‌ها هیچ کدام به داروهایی که تحت عنوان آنتی‌بیوتیک می‌شناسیم، مثل پنی‌سیلین، آموکسی سیلین، آمپی‌سیلین، کوآموکسی کلاو و غیره هیچ پاسخی نمی‌دهند. این داروها اختصاصاً ضدباکتری هستند (آن هم انواع خاصی از باکتری‌ها).

مصرف خودسرانه و بی‌رویه این آنتی‌بیوتیک‌ها نه تنها کمکی به درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا نمی‌کند، بلکه یک اثر منفی هم دارد و آن این که باعث می‌شود باکتری‌ها با این داروها آشناتر شوند و در نتیجه بتوانند راه‌هایی را برای مقاومت در برابر آنها پیدا کنند.

  امتیاز: 0.00