منو
 صفحه های تصادفی
همنام پیامبر - عبدالعظیم حسنی
توصیف مولکولهای 2 اتمی ناجور هسته بر اساس نظریه اوربیتال مولکولی
آزادی احزاب و گروهها
واکنش زینب در برابر کشته برادر
مارگاریت
فرهنگ اصطلاحات و واژگاه سینمایی( و ، ه ، ی)
لای
گمانه
سبک استریم لاینینگ در طراحی قطارهای مسافربری
امپراطوری روم
 کاربر Online
698 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 01 آبان 1393 [19:08 ]
  پیشگیری از پوسیدگی دندان:
 

پیشگیری از پوسیدگی دندان:

نمک،‌ آب معدنی، چای سبز و ..... برای پیشگیری از پوسیدگی دندان موثراند.
- چای سبز حاوی فلوراید بسیار زیاد است. در واقع چای اصیل که در شهرهای شمالی کشور کاشته می‌شود، حاوی فلوراید زیادی است. اما چای‌های معمولی که بیشتر حاوی رنگ‌ها هستند و مواد افزودنی به آنها اضافه شده است این کارایی را ندارند.

- امروزه به نمک‌ها هم فلوراید اضافه کرده‌اند که به آنها نمک‌های حاوی فلوراید گفته می‌شود.

- آب‌های معدنی که به فروش می‌رسند حاوی مقداری فلوراید هستند.در بعضی موارد ممکن است به آب آشامیدنی شهرها فلوراید اضافه کنند که این کار موثرترین روش برای عموم مردم است.

- اما این مواد یعنی نمک و چای فلورایددار هیچ‌گاه جایگزین دهان‌شویه‌ها و ژل‌ها و خمیردندان‌های حاوی فلوراید نمی‌شوند اما به‌عنوان یک عامل پیشگیرانه بسیار خوب و موثر است.


اولین نقش فلوراید این است که ساختار مینای دندان را مستحکم می‌کند و دوم اینکه یون فلوراید می‌تواند در ضایعات اولیه مینایی نفوذ کند یعنی در پوسیدگی‌های اولیه با کاربرد فلوراید، یون فلوراید با رسوب یون‌های کلسیم و فسفات می‌تواند این پوسیدگی را در همان مرحله متوقف کند و جلوی پیشرفت آن را بگیرید. در مجموع ضایعه متوقف شده استحکام بیشتری از یک مینای طبیعی دارد و فلوراید می‌تواند نقش بسیار موثری در جلوگیری از پوسیدگی داشته باشد.

- فلوراید در غلظت‌های مختلف اثر مهارکننده یا کشندگی باکتری‌ها را دارد که در غلظت‌های کم می‌تواند باکتری‌های دهان را کم کند و در غلظت‌های زیاد می‌تواند باکتری‌های محیط دندان را از بین ببرد.

- مواد حاوی فلوراید را به دو گروه تقسیم می‌کنند. اول موادی که به عنوان درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که معمولا زیر نظر دندانپزشک انجام می‌شود که می‌توانیم به ژل‌های فلوراید اشاره کنیم که ژل‌هایی با غلظت بالا هستند. اینها دارای اثر کشندگی روی باکتری‌ها هستند که در مطب دندانپزشکی باید هر ۶ ماه یک‌بار تکرار شود.
برای بچه‌های بالای ۶ و ۷ سال باید به‌طور مرتب مصرف ‌شوند. در بچه‌ها در ابتدای رویش دندان‌ها، ساختار مینا چون به تکامل و بلوغ کامل نرسیده بسیار مستعد تحت تاثیر قرار گرفتن در برابر حملات اسیدی است. پس بچه‌هایی که دندان‌های شیری دایمی آنها در سن ۶ یا ۷ سالگی در می‌آید باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنند.

- روش درمانی دیگر استفاده از دهان‌شویه‌های فلوراید است که در حقیقت با غلظت کمتر هستند و در داروخانه‌ها موجود هستند. بیمار می‌تواند تهیه و استفاده کند که در غلظت ۲ و ۵ درصد وجود دارد. ۲/۰ درصد را بیمار هفته‌ای یک یا دو بار باید استفاده کند ولی ۰۵/۰ درصد برای مصرف روزانه است. با توجه به اینکه در کشور ما ۰۲/۰ در داروخانه‌ها بیشتر موجود است، توصیه می‌شود که از دهان‌شویه ۰۲/۰ درصد بچه‌های بالای ۶ سال حداقل هفته‌ای ۲ بار استفاده کنند حتی می‌توانند در هفته چند بار استفاده کنند.

- خمیردندان‌های حاوی فلوراید را هم در دسته درمانی می‌توانیم جای دهیم و هم در دسته پیشگیری. معمولا این خمیر دندان بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ ppm حاوی فلوراید هستند و مصرف ۲ بار در روز آنها می‌تواند آثار پیشگیرانه فلوراید را ۳۰ تا ۴۰ درصد را افزایش دهد.

  امتیاز: 0.00