منو
 کاربر Online
946 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 27 مهر 1393 [06:45 ]
  آشنايي با همبستگی الکترونی
 

آشنايي با همبستگی الکترونی

اتم هلیوم متشکل از هسته‌ای است که توسط دو الکترون احاطه شده است. این اتم ساده‌ترین اتم طبیعت پس از اتم هیدروژن به حساب می‌آید که از یک پروتون و یک الکترون تشکیل شده است. وجود دقیقاً دو الکترون در اتم هلیوم به فیزیک‌دانان این امکان را داده تا «همبستگی الکترونی» را به شکل کامل مورد آزمایش قرار دهند.

این همبستگی زمانی رخ می‌دهد که ویژگی‌های الکترون‌ها بواسطه‌ی اندرکنش‌ آن‌ها با دیگر الکترون‌ها تحت تاثیر قرار گیرد. این موضوع مهم است٬ چون در اغلب مواد همچون ابررساناها الکترون‌ها قویاً با هم‌دیگر اندرکنش می‌کنند و پیش‌بینی خواص این الکترون‌ها با مطالعه‌ی رفتار الکترون‌های منفرد غیرممکن به نظر می‌رسد.

تصویر

تصاویر نمونه از یونش اتم‌های هلیوم. الگوهای تداخلی اندازه‌گیری شده یا ناشی از ساختار گرهی توابع موج برانگیخته است یا از اختلاف طول‌مسیر ناشی می‌شود. در مورد اول هلیوم همچون یک اتم هیدروژن رفتار می‌کند و همبستگی الکترونی نقشی را ایفا نمی‌کند درحالی‌که در مورد بعدی یونش قویاً بواسطه‌ی همبستگی الکترونی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

منبع:
http://physicsworld.com/cws/article/news/2014/sep/09/visualizing-heliums-interacting-electrons
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=1545

  امتیاز: 0.00